Uroczystości w Izraelu. Premier: Jesteśmy gotowi, żeby dać odpowiedź temu co się stanie w Jerozolimie

Dzisiaj w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Do wydarzenia odniósł się na antenie Polskiego Radia premier Mateusz Morawiecki.
 Uroczystości w Izraelu. Premier: Jesteśmy gotowi, żeby dać odpowiedź temu co się stanie w Jerozolimie
Krystian Maj / KPRM
Przypomnijmy, że w styczniu prezydent Polski Andrzej Duda poinformował, że nie pojawi się na uroczystościach w Jerozolimie zorganizowanych z w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, ponieważ nie przewidziano jego wystąpienia.

Głos zabierze za to rosyjska głowa państw Władimir Putin, który w ostatnich miesiącach kilkukrotnie uderzył w Polskę i jej rolę podczas II wojny światowej. Putin stwierdził m.in. wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście „niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał”.

„Nie dajemy się sprowokować”

Szef polskiego rządu na antenie Jedynki Polskiego Radia zaznaczył, że ma obawy, że w Jerozolimie nastąpi próba przekłamania faktów historycznych. Podkreślił jednak, że jest z panem prezydentem „w stałym kontakcie w tej sprawie”.

Działa zespół złożony z odpowiedzialnych za to osób u pana prezydenta, Kancelarii Premiera i MSZ. Jest dzisiaj akcja synchronizowanych publikacji w kilku głównych mediach całego świata, listu prezydenta i wcześniej ja opublikowałem w Politico, takim portalu, który w Brukseli i na zachodzie Europy jest czytany, nie tylko zresztą, bo jest tłumaczony na wiele języków i przedstawiany w innych częściach świata – zwrócił uwagę.
 

Więc my nie dajemy się sprowokować, ale z drugiej strony jesteśmy gotowi, żeby dbać odpowiedź temu, co się dzisiaj stanie ewentualnie w Jerozolimie


– dodał.

Źródło: 300polityka.pl
kpaAnkieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy KE chodzi o to żeby Polska była praworządna?
Tygodnik

Opinie

Popkultura