„To była dla muzyka dla ucha”. Hermeliński o uchwale SN

– To była muzyka dla ucha, inny sposób narracji i inna kultura – powiedział sędzia Wojciech Hermeliński.
fot. screen YouTube
Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej w latach 2014-2019 Wojciech Hermeliński na antenie stacji TOK FM, a także w programie Onet Rano, odniósł się do wczorajszej decyzji trzech izb Sądu Najwyższego.

Byłem poruszony, to była muzyka dla ucha, inny sposób narracji i inna kultura mówienia niż to, co słyszy się z ust przedstawicieli władzy – stwierdził.

Hermeliński odniósł się też do narracji ministerstwo sprawiedliwości o kaście broniącej pewnych przywilejów. – Jakich przywilejów? Chcą orzekać jako uczciwi sędziowie – uważa były przewodniczący PKW.
 

Decyzja Sądu Najwyższego

Przypomnijmy, że w czwartek trzy izby SN ogłosiły decyzję ws. pytania prawnego przedstawionego przez Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf. Chodzi o pytanie, czy sędziowie powołani przez "nową" KRS mają prawo orzekać. W posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego brało udział 60 sędziów.

Sędziowie wskazani przez "nową" KRS są nieuprawnieni do orzekania – uznał Sąd Najwyższy. – Nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu bierze udział osoba wyłoniona na sędziego przez KRS w obecnym składzie – stwierdziła Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada

Sąd Najwyższy postawił się ponad Sejm, Prezydenta, Trybunał Konstytucyjny, konstytucję, ale przede wszystkim ponad demokrację – odpowiedział na decyzję trzech izb SN wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Ministerstwo Sprawiedliwości wydało także oświadczenie ws. decyzji Sądu Najwyższego. – Uchwała składu trzech izb Sądu Najwyższego jako niezgodna z prawem nie wywołuje skutków prawnych – czytamy.

Źródło: TOK FM / Onet
kpaAnkieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czym kieruje się PE w rezolucjach przeciwko Polsce?
Tygodnik

Opinie

Popkultura
Nasi partnerzy: