Dominik Kolorz o kompromisie między rządem a PGG: "Porozumienie jest racjonalne"

"Jest porozumienie ze związkowcami z Polskiej Grupy Górniczej; od 1 stycznia br. płace w PPG wzrosną o 6 proc." - przekazał wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Efektem porozumienia jest odwołanie zaplanowanych protestów: referendum strajkowego i manifestacji w stolicy.
Marcin Żegliński Dominik Kolorz o kompromisie między rządem a PGG: "Porozumienie jest racjonalne"
Marcin Żegliński / Tygodnik Solidarność
Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności uznał osiągnięty kompromis za dobre rozwiązanie na tym etapie rozmów.
 

Porozumienie jest racjonalne. To nie są jakieś olbrzymie pieniądze, bo netto jest to ok. 350 zł na jednego zatrudnionego, ale z drugiej strony to też nie są małe małe pieniądze 


- podkreślił.

Zaznaczył, że obecnie wynegocjowanie większego wzrostu płac w PGG było niemożliwe.
 

Jeśli ktoś twierdzi inaczej, jest nieodpowiedzialny, bo to by groziło bardzo brutalną upadłością firmy


- stwierdził.

Spotkanie przedstawicieli rządu z zarządem i związkowcami Polskiej Grupy Górniczej odbyło się dzisiaj w Katowicach. W rozmowach wzięli udział m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz jego zastępca Adam Gawęda.

Jak poinformował minister Sasin, udało się osiągnąć porozumienie ze związkowcami, w myśl którego od 1 stycznia br. płace w PPG wzrosną o 6 proc. Koszt podwyżek w PGG to wyniesie ok. 270 mln zł rocznie.
 

Ludzie mają realną podwyżkę. 6 proc. oznacza, że spotkaliśmy się w połowie drogi. Będziemy na bieżąco monitorować sytuacje  spółki i mamy nadzieję, że jeśli się rozładują zwały i zakontraktowany węgiel będzie odbierany na bieżąco i zapłacony przez spółki energetyczne, a w efekcie sytuacja spółki się poprawi, to będzie możliwość rozmawiania we wrześniu na temat dalszej podwyżki wynagrodzeń


– powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący Górniczej „Solidarności” i szef związku w PGG.

W związku z osiągnięciem porozumienia, górnicy odwołali zaplanowane na 25 i 28 lutego protesty: referendum strajkowe i manifestację w Warszawie.
 

    Protest zostaje zawieszony, chciałbym podziękować przedstawicielom central związkowych, dobry kompromis został osiągnięty


- przekazał minister Sasin.

cwp/wPolityce.pl, solidarnosckatowice.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe