[Teraz także w placówkach poczty] Najnowszy numer "TS": Dlaczego zamilczano bohaterów Solidarności?

W najnowszym numerze „Tygodnika Solidarność” m.in. rozmowa Wojciecha Osińskiego i Cezarego Krysztopy z Volkerem Schlöndorffem, niemieckim reżyserem. – To kłopoty Anny Walentynowicz z władzami Stoczni Gdańskiej im. Lenina były kamieniem węgielnym fali strajków w 1980 r. A zamiast stanąć na ich czele, ta skromna kobieta ustąpiła innym osobom i niestety popadła w zapomnienie. Ale śmiem twierdzić, że gdyby nie jej cichy upór, nie doszłoby w ogóle do Porozumień Sierpniowych oraz unikalnego na europejską skalę ruchu Solidarności. Ba, gdyby nie Walentynowicz, mur berliński być może stałby do dziś – zdradza nam popularny reżyser.
 [Teraz także w placówkach poczty] Najnowszy numer "TS": Dlaczego zamilczano bohaterów Solidarności?
/ fot. TS

 – Kilka lat temu zastanawiałem się, czy tragiczna śmierć mojej bohaterki może wpłynąć na odbiór filmu, ale szybko zostałem pozbawiony złudzeń. Kiedy czytałem jakiś czas temu komentarze szkalujące inicjatorów jej pomnika w gdańskim Wrzeszczu, przecierałem oczy ze zdumienia. Wspaniały mit Solidarności winien był łączyć, a wciąż dzieli, to przykre. Mimo że zasługi Anny Walentynowicz są nadal – jak sądzę – nie do końca docenione, jej dominującą cechą zawsze była skromność. Rozmawiałem z nią kilkakrotnie, te konsultacje nie były łatwe. Sposób, w jaki opisałem jej życie, wzbudził w niej różnego rodzaju wahania. Wie Pan, o ile u innych bohaterów efektem doznanych zaszczytów często bywa pycha, o tyle Walentynowicz była wręcz bezpretensjonalna, a zarazem niezwykle charyzmatyczna, ale za to w swój sposób stanowcza. Odrzucała moje pomysły, stawiała opór. „Niech pan lepiej zrobi film o Wałęsie, to postać niewątpliwie bardziej złożona. Będzie na pewno ciekawszy” – żartowała

– dodaje nasz rozmówca. 
 


W numerze również artykuł Mateusza Kosińskiego „Wymazywanie bohaterów”
 

Odrzucając dorobek części bohaterów Solidarności i windując dokonania innych, obóz postokrągłostołowy musiał zrezygnować z podkreślania masowości Solidarności. Przez lata dominowała więc narracja o tym, że strajk w Stoczni Gdańskiej został wygrany, bo znalazł się na nim Wałęsa, który „przeskoczył płot”, podkreślano mądrość i polityczną intuicję solidarnościowych doradców (głównie wywodzących się z KOR-u), którzy doprowadzili do pokojowego ogrania obozu rządowego. Niezwykle jednak rzadko podkreślano masowość Solidarności, tego, że był to ruch oddolny, powszechny, ogólnokrajowy.

 


Z Radosławem Foglem, rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Jakub Pacan.
 

Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem PiS. To jego zasługą jest druga kadencja rządu i wprowadzenie fundamentalnych reform i programów, jak choćby 500+. Rola prezydenta jest w polskim systemie politycznym zupełnie inna. Pan prezydent bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i jednocześnie stoi nieco z dala od aktualnych sporów partyjnych. Uważam, że to dobry kierunek. Źle wyglądała ta sławetna szorstka przyjaźń między Aleksandrem Kwaśniewskim a Leszkiem Millerem, gdzie tak naprawdę mieliśmy walkę buldogów pod dywanem o przywództwo na lewicy.

 

Teresa Wójcik przedstawia krajobraz amerykańskiej polityki po wygranym przez Donalda Trumpa głosowaniu w sprawie impeachmentu.
 

Jak werdykt Senatu wpłynie na kampanię przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi, trudno definitywnie wyrokować. Uderza fakt, że po odrzuceniu przez Senat impeachmentu popularność Trumpa w opinii amerykańskiej znacznie wzrosła. Z 39 proc. do prawie 50 proc. Niemal połowa Amerykanów dobrze ocenia jego rządy, to najlepszy wynik od początku kadencji. Przyczyną jest nie tyle bezzasadny impeachment, co dobra kondycja gospodarki, zwłaszcza najniższe od ponad 50 lat bezrobocie.

 

Z zespołem KAGYUMA rozmawia Bartosz Boruciak.
 

Osiecka była już muzycznie przerabiana na tysiące sposobów. Za tę płytę wzięłyśmy się trochę przekornie, licząc, że pomimo tylu różnych wersji wielu utworów uda nam się pokazać kolejną nową jej odsłonę ubraną w nasz dość charakterystyczny, bo oparty głównie na wieloplanowych harmoniach wokalnych styl. Miałyśmy już doświadczenia w tworzeniu aranżacji do muzyki filmowej, a także w komponowaniu muzyki do spektakli teatralnych, ale to właśnie Osiecka w pewnym sensie nas połączyła, bo nasza wspólna przygoda zaczęła się od festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, do którego bardzo chciałyśmy się zgłosić, ale finalnie udział w nim zajął nam trzy lata (śmiech).

 

W numerze również m.in.:
  • Jakub Pacan „Andrzej czyste ręce“ o tym, że Andrzej Duda kończy pierwszą kadencję omijając pułapki w postaci afer obyczajowych, czy korupcyjnych
  • Teresa Wójcik „Prezydent Macron z gałązką oliwną“ o resecie w relacjach między Polską a Francją
  • Prof. Marek Jan Chodakiewcz o pokoju ryskim
  • Paweł Gabryś-Kurowski recenzuje film "1917"
  • Piotr Łopuszański recenzuje książkę „Mistrz offu“ Jacka Fedorowicza
  • Mateusz Wyrwich w artykule „Robiłem, co do mnie należało“ przedstawia sylwetkę Marka Kamińskiego, działacza przemyskiej Solidarności
/k

Najnowszy numer "TS" (08/2020) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj. Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
z ostatniej chwili
Marciniak: Przepraszam, wyciągnę wnioski, spróbuję odbudować zaufanie

Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów - ogłosiła UEFA. Polski arbiter w oświadczeniu przeprosił za nierozważne zachowanie dotyczące udziału w wydarzeniu "Everest", zapewnił, że wyciągnie wnioski i postara się odbudować zaufanie.

Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. UEFA ogłosiła decyzję ws. sędziowania finału Ligi Mistrzów

UEFA w oficjalnym komunikacie poinformowała, że Szymon Marciniak pozostaje sędzią finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO] z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Książę William i Kate Middleton przyłapani na sprzeczce [WIDEO]

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Książę William i Kate Middleton zostali przyłapani na sprzeczce. Cała sytuacja miała miejsce podczas rozmowy z nową księżniczką Jordanii na jej ślubie. Wszystko zarejestrowały kamery.

Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda proponuje nowelizację z ostatniej chwili
Ustawa o komisji ds. rosyjskich wpływów. Andrzej Duda proponuje nowelizację

– Przygotowałem projekt nowelizacji ustawy o komisji ws. badania rosyjskich wpływów; jeszcze w piątek znajdzie się w Sejmie – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda.

Gutowski i Overbeek z tytułami „Hien Roku 2023” z ostatniej chwili
Gutowski i Overbeek z tytułami „Hien Roku 2023”

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP) przyznał tytuły Hien Roku 2023 Marcinowi Gutowskiemu, autorowi reportażu telewizyjnego „Franciszkańska 3” pokazanego w TVN24 oraz Ekke Overbeekowi, autorowi książki „Maxima culpa.

Afera wokół Szymona Marciniaka. Jest reakcja Ministerstwa Sportu i Turystyki z ostatniej chwili
Afera wokół Szymona Marciniaka. Jest reakcja Ministerstwa Sportu i Turystyki

Przekazaliśmy oficjalne stanowisko Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie sędziego Szymona Marciniaka do UEFA - resort poinformował na Twitterze.

Wiceszef MSZ: Sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego to niebywały skandal z ostatniej chwili
Wiceszef MSZ: Sprawa sędziego Marciniaka i kłamliwego donosu na niego to niebywały skandal

Sprawa sędziego Szymona Marciniaka i kłamliwego donosu na niego, to niebywały skandal - ocenił w piątek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Zachęcał też polityków różnych opcji politycznych do podpisania listu skierowanego do UEFA "podkreślającego szacunek dla profesjonalizmu sędziego Marciniaka".

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

67 cudzoziemców próbowało w czwartek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski, byli to m.in. obywatele Konga i Kuby; 13 z tych osób na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś – podała SG w raporcie z minionej doby.

Smokowski: Na ten moment Szymon Marciniak został odsunięty od sędziowania finału Ligi Mistrzów z ostatniej chwili
Smokowski: Na ten moment Szymon Marciniak został odsunięty od sędziowania finału Ligi Mistrzów

Dziennikarz i komentator sportowy Tomasz Smokowski poinformował, że na ten moment sędzia Szymon Marciniak jest zawieszony i nie poprowadzi finału Ligi Mistrzów. Dodaje jednak, że "sprawa jest jeszcze do uratowania".

Oddziały Kadyrowa wracają na Ukrainę. Aktywna operacja w nowym regionie z ostatniej chwili
Oddziały Kadyrowa wracają na Ukrainę. "Aktywna operacja w nowym regionie"

Dowódca czeczeńskiego oddziału komandosów Achmat i zastępca dowódcy 2. Korpusu Armii Apty Alaudinow przekazał na Telegramie, że jego oddział rozpoczął aktywne przygotowania do ofensywy na nowym terenie. 

Emerytury
Stażowe