Zabezpieczenie przed odwołaniem marszałka Senatu? Opozycja chce wprowadzić nowe przepisy

Senacka większość chce wprowadzić zmiany w regulaminie Senatu. Chodzi m.in. o procedurę odwołania marszałka. Nowelizacja jest już zgłoszona i przeszła pierwsze czytanie w komisjach.
 Zabezpieczenie przed odwołaniem marszałka Senatu? Opozycja chce wprowadzić nowe przepisy
Kancelaria Senatu - Senat RP
Październikowe wybory do Sejmu i Senatu przyniosły nieoczekiwany wynik. Szeroka opozycja przejęła władzę w Senacie, choć jej przewaga wynosi jedynie 52 do 48. Aby odwołać marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego wystarczyłaby więc chwilowa nieobecność kilku posłów izby wyższej.

Większość senacka chce zmienić regulamin Senatu tak, aby zabezpieczyć marszałka przed ewentualnym odwołaniem. Nowelizacja jest już zgłoszona i przeszła pierwsze czytanie w komisjach.

Wedle nowych przepisów, od dnia złożenia wniosku o odwołanie marszałka Senatu musi upłynąć co najmniej siedem dni, by móc przystąpić do głosowania. Takie zasady mają pozwolić opozycji zapewnić sobie wysoką frekwencję na sali obrad – informuje „Rzeczpospolita”.

Druga z nowości dotyczy tego, że wniosek będzie musiał być konstruktywny, czyli zawierający nazwisko kandydata na nowego marszałka Senatu. Jeśli kandydatowi nie uda się przekonać bezwzględnej większości senatorów, to kolejny wniosek o odwołanie marszałka będzie można zgłosić dopiero po upływie trzech miesięcy.

Jak zaznacza senator PiS Krzysztof Słoń, dokument zawiera także zmiany w komisjach. Chodzi o przyznanie marszałkowi i Konwentowi Seniorów szerszych kompetencji ws. ustalania składów.
 

Takich rozwiązań nie pamiętają nawet najstarsi stażem senatorowie. Nie sądzę, by były przyjęte z hurraoptymizmem. Trudno o inne uzasadnienie niż dążenie do uzyskiwania większości w każdej komisji


– mówi „Rzeczpospolitej” senator PiS.

Źródło: rp.pl
kpaAnkieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy samorządy wytrzymają napór ideologii LGBT?
Tygodnik

Opinie

Popkultura