"Polska zachowała niezależność od koniunktury w Niemczech". Francuzi chwalą polską walkę z COVID-em
11.06.2020 20:42

Komentarzy: 0
Udostępnij:
"Covid-19: Polska europejskim liderem" - pod takim tytułem ukazał się artykuł na łamach francuskiego dziennika ekonomicznego "Les Echos".
Polska po raz pierwszy od 30 latach nieprzerwanego wzrostu wejdzie w recesję, ale dobre zarządzanie kryzysem powinno ograniczyć szkody gospodarcze
- taką tezę postawiła na łamach "Les Echos" wiceszefowa działu zagranicznego dziennika Catherine Chaitgnoux.
"Les Echos" zwraca uwagę, że polski rząd niezwłocznie zareagował na pierwsze sygnały pandemii, zamykając granice, szkoły i firmy oraz zakazał spotkań. Francuskie dziennik powrównał szybkość działań polskiego rządu z opóźnioną reakcją na kryzys w Wielkiej Brytanii.
Polska ma znacznie lepszą kondycję ekonomiczną niż m.in. Grecja, która również szybko wprowadziła obostrzenia, co dziś pozwala Polsce lepiej amortyzować wstrząs recesji
- zauważa francuska gazeta powołując się prognozy Komisji i Banku Światowego oraz wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, deklarującego, iż recezja polskiej gospodarki będzie niższa niż początkowo zakładano.
"Les Echos" stawia tezę, iż Polska jest mniej zależna od niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego niż jej czescy lub słowaccy sąsiedzi, co pozwala jej zachować niezależność od koniunktury w Niemczech. Dziennik wskazuje również, że polski rynek nieruchomości i sektor budowlany nie zostały zahamowane w wyniku pandemii koronawirusa.
Pomoc rządowa, ważna i dobrze ukierunkowana, również pomaga łagodzić wstrząs
- stwierdza francuski dziennik.
Perspektywa szybkiego skorzystania przez Polskę z dziesiątek miliardów europejskich funduszy stymulacyjnych pozwala rządowi bardzo spokojnie patrzeć w przyszłość
- przewiduje "Les Echos".
cwp/Polsat News
Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 11.06.2020 20:42
Niemcy. Dzieci ukarane za niepodpisanie przez rodziców genderowej "lojalki"
02.04.2026 20:16

Komentarzy: 1
Niemcy. Rodzice trójki dzieci sprzeciwili się ideologii gender. Nowa nauczycielka biologii była bowiem zdania, iż dzieci mogą identyfikować się jako szczenięta. Kiedy dorośli odmówili podpisania swego rodzaju "lojalki", ich dzieci spotkała surowa kara.
Czytaj więcej
Nowe zjawisko we Francji: „Rasizm wobec białych”
02.04.2026 18:22
Cieszyński: Umowę na zakup szczepionek podpisała KE; nie mieliśmy możliwości negocjacji
02.04.2026 16:09

Komentarzy: 0
Umowę na zakup szczepionek podpisała Ursula von der Leyen i Komisja Europejska, a nie Polska – powiedział w czwartek PAP były wiceminister zdrowia w rządzie PiS Janusz Cieszyński, odnosząc się do wyroku belgijskiego sądu ws. preparatów Pfizera. Dodał, że Polska nie mogła negocjować jej warunków.
Czytaj więcej
Gen. Wroński: Jeżeli USA wyjdą z NATO, stworzą twardą alternatywę
02.04.2026 15:23

Komentarzy: 0
Jeżeli USA wyjdą z NATO, stworzą alternatywę złożoną z twardych sojuszników – uważa gen. Dariusz Wroński, były dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, absolwent studiów podyplomowych na Wydziale Ekonomii u pani prof. Doroty Simpson (Uniwersytet Gdański).
Czytaj więcej
UE wstrzyma pomoc dla Ukrainy? Berliner Zeitung: Nie chodzi tylko o sprzeciw Orbana
02.04.2026 14:17

