Piotr Duda: Na wschodzie wojna hybrydowa, ale zagrożenia przychodzą też z Zachodu

W świetle informacji podawanych dzisiaj przez media dot. działań Komisji Europejskiej, która zwróciła się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę, warto przypomnieć słowa Piotra Dudy, które przewodniczący NSZZ Solidarność wypowiedział przemawiając podczas uroczystości 41. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego.
 Piotr Duda: Na wschodzie wojna hybrydowa, ale zagrożenia przychodzą też z Zachodu
/ fot. Robert Wąsik - Tygodnik Solidarność

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zdecydowała o zwróceniu się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji ws. środków tymczasowych z dnia 14 lipca. Chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Czytaj więcej: KE: Zwracamy się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę

W tym kontekście warto przypomnieć słowa przewodniczącego NSZZ Solidarność Piotra Dudy, wypowiedziane w piątek podczas obchodów 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. 

 

Wiemy doskonale, co się dzieje na naszych wschodnich granicach. Można powiedzieć, że to wojna hybrydowa. Ale nie sądziliśmy, że zagrożenia przyjdą także z Zachodu. Skąd? Z Parlamentu Europejskiego, z Komisji Europejskiej. Bo jak widzimy tych wszystkich lewackich eko-terrorystów, którzy chcą zniszczyć nasze gospodarki, gdy widzimy pomysły towarzysza Timmermansa dot. polityki klimatycznej... nie mamy wątpliwości, że to oznacza zapaść gospodarek, w szczególności krajów rozwijających się, jak Polska

- mówił przewodniczący. Zwrócił uwagę, że Komisja Europejska nie poświęca dziś uwagi sprawom socjalnym i pracowniczym.

 

Czy ktoś z państwa zna imię i nazwisko komisarza ds. rynku pracy i spraw socjalnych? Nie. Może za wyjątkiem pana premiera i ministrów. To Nicolas Schmit. Czemu tak jest? Bo dziś na agendzie jest praworządność, klimat, sądy, pakiet klimatyczny. A gdzie sprawy socjalne, droga Komisja Europejska? Gdzie sprawy pracownicze? Gdzie sprawy związkowe? Pracownicy są wyrzucani ze swoich zakładów, bo zakładają w nich związki zawodowe. Czemu Komisja Europejska takich spraw nie pilnuje?

- pytał Piotr Duda. Podkreślił, że skandalem jest to, że mówi się o wyższości prawa europejskiego nad polską konstytucją. 

 

Nie po to walczyliśmy w 1980 roku, aby wyjść z jarzma komunizmu i bycia republiką Związku Radzieckiego, by teraz wpadać w łapy innych państw i być republiką starej piętnastki! Na to się nie godzimy! Jesteśmy niepodległym, suwerennym państwem. I naszym najważniejszym dokumentem jest konstytucja. I o tym musimy pamiętać. To są zagrożenia, które dzisiaj na nas czyhają. Ale wiemy o tym doskonale: poradziliśmy sobie z systemem komunistycznym, poradzimy sobie i z tymi problemami

- podsumował przewodniczący NSZZ Solidarność.

Czytaj więcej o obchodach Porozumień Jastrzębskich: 

41 lat temu górnicy z jastrzębskich kopalń wywalczyli Porozumienie Jastrzębskie

Piotr Duda: Pracownicy budżetówki dostaną podwyżki! Jest deklaracja premiera


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe