Sekretarz generalny ONZ: Wskutek wojny jedna piąta ludzkości odczuje klęskę głodu

– Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się wojna sprawi, że jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje jej negatywne konsekwencje, szczególnie klęskę głodu – mówił sekretarz generalny ONZ.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres Sekretarz generalny ONZ: Wskutek wojny jedna piąta ludzkości odczuje klęskę głodu
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres / FLickr/ Faces Of The World/ CC BY 2.0

Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się wojna sprawi, że jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje jej negatywne konsekwencje, szczególnie klęskę głodu

- przewiduje sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w artykule opublikowanym na łamach amerykańskiego dziennika "USA Today".

Odbiorcami żywności z Ukrainy i Rosji głównie kraje afrykańskie

W ocenie Guterresa, wojna może skutkować zubożeniem ludności "na skalę nie widzianą od dekad".

Ukraina i Rosja dostarczają około 30 proc. światowej produkcji pszenicy i jęczmienia, jedną piątą kukurydzy i ponad połowę oleju słonecznikowego. Produkty z tych krajów są spożywane przez najbiedniejszych i najbardziej narażonych (na biedę - red.) ludzi na świecie. Z Ukrainy i Rosji pochodzi ponad jedna trzecia pszenicy importowanej przez 45 najsłabiej rozwiniętych państw, głównie afrykańskich. Rosja jest natomiast największym na świecie eksporterem gazu ziemnego i drugim co do wielkości sprzedawcą ropy naftowej

- informuje urzędnik ONZ.

Guterres zwrócił uwagę na konsekwencje rosyjskiej agresji dla rolnictwa na Ukrainie i światowych łańcuchów dostaw - zakłócenie harmonogramu prac polowych, zamknięcie portów morskich, ograniczenie eksportu zbóż i w rezultacie wzrost ich cen w skali globalnej.

Od początku 2022 roku ceny pszenicy i kukurydzy wzrosły o 30 proc. Ceny ropy naftowej Brent wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 60 proc., a gazu ziemnego i nawozów ponad dwukrotnie

- wyliczał polityk.

Według sekretarza generalnego odpowiedzią na te narastające wyzwania mogłoby być skoordynowanie wysiłków w ramach Globalnej Grupy Reagowania Kryzysowego ds. Żywności, Energii i Finansów, powołanej do życia w marcu przez ONZ.

Zobacz też: Straż Graniczna podaje, ilu uchodźców przybyło do Polski. Liczba zaskakuje

Zobacz też: Na stronie Greenpeace EU Unit pojawił się tekst dot. wojny na Ukrainie. "Zawierał prorosyjskie i antynatowskie tezy"

Wzywamy wszystkie kraje, aby utrzymywały otwarte rynki, powstrzymywały się przed nadmiernym gromadzeniem zapasów i zrezygnowały z niepotrzebnych ograniczeń eksportowych.

- apelował sekretarz generalny.

Guterres sprawował m.in. funkcje premiera Portugalii (1995-2002) i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (2005-15). Stanowisko sekretarza generalnego ONZ objął w 2017 roku. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe