Wybory prezydenckie we Francji. Jest nowy sondaż

24 kwietnia rozstrzygnie się rywalizacja między ostatnimi kandydatami na prezydenta Francji. Znamy najnowszy sondaż na temat poparcia osób ubiegających się o fotel prezydenta V Republiki.
Prezydent Francji Emmanuel Macron Wybory prezydenckie we Francji. Jest nowy sondaż
Prezydent Francji Emmanuel Macron / PAP/EPA/Guillaume Horcajuelo

W drugiej turze francuskich wyborów pozostała już tylko dwójka kandydatów – obecny prezydent Emmanuel Macron oraz przewodnicząca Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. 

Pracownia Ipsos Sopra-Steria przeprowadziła badanie na temat poparcia, jakim cieszą się poszczególni kandydaci. Z sondażu wynika, że obecny prezydent może liczyć na 56 procent poparcia, a jego rywalka na 46 procent. Sondaż przewiduje frekwencję na poziomie 72 procent.

Kogo poparli pozostali kandydaci?

Ubiegający się o reelekcję prezydent może liczyć na poparcie kandydatki Republikanów Valérie Pécresse, która w pierwszej turze otrzymała 4,78 procent głosów. Z kolei Marine Le Pen poparł prawicowy pisarz i publicysta Eric Zemmour, który uzyskał wynik na poziomie 7,07 procent. Trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów zdobył założyciel Partii Lewicy Jean-Luc Mélenchon z wynikiem 21,95 procent.

Zobacz też: Nowa faza bitwy o Donbas? Amerykanie ujawniają szczegóły rosyjskich działań

Zobacz też: Premier Morawiecki: Apeluję do KE, żeby fundusz solidarności z Ukrainą wreszcie zaczął działać

Warto zaznaczyć, że w poprzednich wyborach z 2017 roku Emmanuel Macron zdobył 66,1 procent głosów w drugiej turze wobec 33,9 procent głosów kandydatki Zjednoczenia Narodowego (wówczas Frontu Narodowego). Zatem – według wyników sondażu – przewaga urzędującego prezydenta wobec rywalki stopniała.

Badanie prowadzono w dniach 15–18 kwietnia na próbie 1682 osób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe