Putin zobaczył nagranie Medwedczuka. Dmitrij Pieskow ujawnia jaka była reakcja

W kwietniu prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że ukraińskie służby zatrzymały prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. Medwedczuk był jednym z liderów prorosyjskiego ugrupowania Opozycyjna Platforma. Putin jest też ojcem chrzestnym jego córki. Prezydent Rosji zapoznał się z treścią apelu Medwedczuka, gdzie ten prosi o wymienienie go za schwytanych obrońców Mariupola.
Wiktor Medwedczuk Putin zobaczył nagranie Medwedczuka. Dmitrij Pieskow ujawnia jaka była reakcja
Wiktor Medwedczuk / fot. Twitter

Informację przekazał Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla. Wspomniał, że w związku z tą sprawą w Moskwie "nie było żadnej reakcji"

Zwracam się do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą o wymienienie mnie przez stronę ukraińską na obrońców Mariupola i mieszkańców, którzy znajdują się tam i nie mają możliwości bezpiecznej ewakuacji przez korytarze humanitarne

- mówił Wiktor Medwedczuk na nagraniu opublikowanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Opis sylwetki Medwedczuka

Od maja 2021 roku polityk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na szeroką skalę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka.

Zobacz też: Prezydent Duda mówi o rozliczeniu przywódców Rosji. Wyjaśnia, co zrobi Rosja, jeśli wygra z Ukrainą

Zobacz też: Do czego Rosjanie potrzebują Donbasu? Były ambasador Polski przewiduje cele Putina

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podaje, że polityk próbował w przebraniu przedostać się do miejsca, gdzie był umówiony z wysłannikami rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Na opublikowanym przez SBU nagraniu mężczyzna jest ubrany w ukraiński mundur.

Medwedczuk o walkach w Mariupolu

Prócz apelu skierowanego do władz Federacji Rosyjskiej Medwedczuk zawarł też kilka szczegółów na temat rosyjskich działań w Mariupolu.

Najeźdźcy bombardują ludność cywilną, blokują dostawy pomocy humanitarnej do miasta, przymusowo wywożą Ukraińców na terytorium Rosji i celowo niszczą miasto

- mówił Wiktor Medwedczuk


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe