Niepowodzenie planów Moskwy. Jest reakcja Putina

57 dni temu prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił decyzję o dokonaniu inwazji na Ukrainę. Nazwał to wówczas „specjalną operacją wojskową”. Media spekulowały, że Rosjanie nastawieni są na wojnę błyskawiczną i planują zająć Ukrainę w ciągu kilku dni. W związku z niepowodzeniami Putin podjął decyzję o wymianie dowódcy w jednej z kluczowych jednostek wojskowych Rosji.
Bombardowanie Mariupola Niepowodzenie planów Moskwy. Jest reakcja Putina
Bombardowanie Mariupola / PAP/EPA/MARIUPOL CITY COUNCIL HANDOUT

Prezydent Putin mianował pułkownika Denisa Sziszowa dowódcą 76. Gwardyjskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej. Jednostka uchodzi za jedną z najbardziej elitarnych dywizji w rosyjskiej armii. Znana m.in. z brania udziału w dwóch wojnach czeczeńskich, a w dodatku jej żołnierze uczestniczyli w aneksji Krymu w charakterze tzw. zielonych ludzików – umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy pozbawionych oznaczeń przynależności państwowej oraz organizacyjnej.

Dywizja brała też udział w manewrach wojskowych na Białorusi „Związkowa Stanowczość 2022”, które posłużyły jako zasłona dla zgrupowania rosyjskich wojsk blisko granicy z Ukrainą i do przeprowadzenia inwazji.

Zobacz też: „Gdy faszyzm nadszedł, okazało się, że finansują go Niemcy”. Amerykański historyk bez ogródek

Zobacz też: Doradca mera: Pod Mariupolem Rosjanie wykopali kilka masowych grobów

Dotychczasowy dowódca Aleksiej Naumec prawdopodobnie stracił dowództwo z powodu niepowodzeń na froncie.

Absolwent prestiżowej uczelni

Nowy dowódca jest absolwentem Riazańskiej Wyższej Szkoły Dowódczej Wojsk Powietrznodesantowych, najstarszej uczelni na świecie kształcącej oficerów tego rodzaju wojsk i jednej z najbardziej cenionych uczelni wojskowych w Federacji Rosyjskiej. Przed objęciem obecnego stanowiska dowodził 104. Pułkiem Desantowo-Szturmowym wchodzącym w skład wymienionej dywizji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe