Mateusz Morawiecki będzie dziś przekonywał Olafa Scholza ws. Ukrainy

– Dzisiaj premier będzie z kanclerzem Niemiec rozmawiał na temat sposobów pomocy Ukrainie – mówił rzecznik prasowy rządu Piotr Müller podczas konferencji w Berlinie.
Premier RP Mateusz Morawiecki Mateusz Morawiecki będzie dziś przekonywał Olafa Scholza ws. Ukrainy
Premier RP Mateusz Morawiecki / PAP/Zbigniew Meissner

Rzecznik wspomniał we wtorek o planach rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. W tym kontekście mówił o "kolejnych wyzwaniach dotyczących walki z rosyjskim najeźdźcą". Jego zdaniem "Rosja zaatkowała niewinne państwo" i "zaatakowała wartości europejskie".

Tematem rozmowy, jaką przeprowadzą szefowie rządów mają być sposoby niesienia pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. Podano zwiększenie pakietu sankcji jako przykładowy środek.

Strona polska zarzuciła też, że "Niemcy w niektórych miejscach wskazują, że nie mogą się zgodzić na kolejne sankcje", a tymczasem procedura nakładania sankcji na poziomie Unii Europejskiej wymaga jednomyślności od państw członkowskich.

(Premier - przyp. red.) będzie przekonywał również kanclerza Niemiec do tego, aby Niemcy pomogły również Ukrainie, uzupełniając uzbrojenie ukraińskie, które jest niezbędne w tej chwili, aby odeprzeć zbliżającą się największą bitwę pancerną po II Wojnie Światowej

– tłumaczył polityk.

Zmiana w polityce RFN

Gazeta "Süddeutsche Zeitung" podaje, że Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze typu "Gepard", które produkowano w latach 1965-1976 w ramach współpracy niemieckich koncernów Krauss Maffei, Siemens AG oraz

Dotychczas rząd Olafa Scholza był krytykowany za niewystarczającą stanowczość w karaniu Rosji za jej inwazję.

Czy nie trzeba wszelkimi siłami osłabić prezydenta Rosji Władimira Putina, aby podjął on negocjacje pokojowe?

– pyta gazeta "Leipziger Volkszeitung".

CZYTAJ TEŻ: Dziwne incydenty w Naddniestrzu. Ukraiński wywiad: to prowokacja Rosjan

CZYTAJ TEŻ: Pamiętacie słynny znaczek pocztowy "idi na ch.j" z "Moskwą"? No to jest już film [VIDEO]

Zdaniem „Westfälische Nachrichten” Niemcy, jako kraj aspirujący do rangi europejskiego lidera, przez swoje wahanie jedynie „zrobił z siebie pośmiewisko”.

Mimo że w obecnej sytuacji wymiana czołgów jest dla Ukrainy słuszna i ważna, rząd pod przewodnictwem SPD nie uwolnił się od krytyki

– pisze westfalska gazeta.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [WIDEO]

Wirtualna Rzeczywistość z 1830 roku! Książki tunelowe to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn. Wiadomości
"Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn."

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Zagrożenie dla ludzkości Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. "Zagrożenie dla ludzkości"

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Emerytury
Stażowe