Szwecja przystąpi do NATO? Podano datę

Rosyjska inwazja na Ukrainę skłoniła Szwecję i Finlandię do zabiegania o członkostwo w sojuszu NATO. Były premier Szwecji Carl Bildt ujawnił jednak, że przez lata Sztokholm uskuteczniał „tajne przygotowania do współpracy z USA i NATO na wypadek wojny”.
Flaga Szwecji Szwecja przystąpi do NATO? Podano datę
Flaga Szwecji / Flickr/ Matt Boman/ CC BY 2.0

Celem prezydenta Rosji Władimira Putina jest podporządkowanie Ukrainy, ale rosyjski przywódca prowadzi też „wojnę z Zachodem” – ocenia były premier skandynawskiego państwa. 

Rosyjski przywódca i jego akolici dali jasno do zrozumienia, że chcą zmienić porządek, jaki nastał w Europie po 1989 roku

– stwierdza szwedzki polityk.

Były premier Szwecji: Rosja prowadzi politykę imperialną

Jego zdaniem Rosja obrała kierunek imperialny w 2008 roku, kiedy zaatakowała Gruzję. Aneksja Krymu, wsparcie rebelii prorosyjskich separatystów w Donbasie, ingerowanie w politykę Białorusi i obecna inwazja to tylko kolejne jej kroki na tej drodze.

W obawie przed rosyjską inwazją szwedzkie społeczeństwo wykazuje wzrost poparcia dla pomysłu wstąpienia kraju do struktur NATO. Poparcie dla wejścia Szwecji do NATO wzrosło w ciągu miesiąca z 51 proc. do 57 proc. i jest najwyższe w historii – wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Demoskop dla „Aftonbladet”. 13 kwietnia dziennik „Svenska Dagbladet” już informował o możliwym wstąpieniu Szwecji do sojuszu. Były premier Szwecji wskazuje, że Szwecja już prowadzi ścisłą współpracę militarną z krajami NATO, zwłaszcza USA i Wielką Brytanią.

– Neutralność Szwecji w latach zimnej wojny nie oznaczała, że zaniedbała ona swoje siły zbrojne. Przez cały ten okres utrzymywała je w bardzo solidnej kondycji, a szwedzkie lotnictwo było przez pewien czas uważane za czwarte najsilniejsze siły powietrzne na świecie

– mówi były szef rządu Szwecji. Wspomina też, że kraj przez lata prowadził „tajne przygotowania do współpracy z USA i NATO na wypadek wojny”, a Finlandia posiada „silną armię i bardzo istotne rezerwy”.

Rosja ostrzega

Już w połowie kwietnia rzecznik Kremla Dymitr Pieskow ostrzegał Szwecję i Finlandię przed przystąpieniem do Północnoatlantyckiego Sojuszu. Jego zdaniem jest on „narzędziem nastawionym na ekspansję”. Wówczas o gotowości krajów do przystąpienia informował brytyjski „The Times”. Według brytyjskiego dziennika przedstawiciele USA informowali, że temat potencjalnego członkostwa w NATO obu krajów skandynawskich był „tematem rozmów i wielu sesji” podczas spotkań szefów MSZ krajów NATO, w których uczestniczyli też delegaci Finlandii i Szwecji.

CZYTAJ TEŻ: „To państwo się rozpada”. Robert Bąkiewicz o wojnie i sile Rosji

CZYTAJ TEŻ: Wiceprezes Gazprombanku uciekł z Rosji. „Rosjanie zabili mojego ojca” [WIDEO]

Rozszerzenie sojuszu już wkrótce?

W środę dziennik „Svenska Dagbladet” poinformował, że premier kraju Magdalena Andersson planuje, by Szwecja została członkiem NATO. Socjaldemokratyczna partia rządząca Szwecją ogłosiła ponadto, że zeszłoroczna decyzja o odmowie przystąpienia do sojuszu jest już nieaktualna. Według szwedzkiej gazety rząd Andersson ma złożyć wniosek o przystąpienie do NATO na najbliższym szczycie w Madrycie, w dniach 29–30 czerwca bieżącego roku.

Myślę, że nasz proces będzie dość szybki, nastąpi to w ciągu kilku tygodni – mówiła premier Finlandii Sanna Marin o możliwym przystąpieniu państwa do NATO.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe