Szef ONZ zdradził, co powiedział mu Putin. Szczegóły spotkania

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Spotkani nazwał "bardzo przydatnym"
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Szef ONZ zdradził, co powiedział mu Putin. Szczegóły spotkania
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Spotkanie z szefem Kremla to część bardziej złożonej wizyty. Przedtem sekretarz ONZ rozmawiał z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Guterres: Wojna musi zakończyć się jak najszybciej

Guterres postawił sprawę zupełnie jasno: rosyjska inwazja na Ukrainę narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i musi zakończyć się jak najszybciej - stwierdził.

Na antenie CNN przedstawił też swoje obawy w kontekście wojny na Ukrainie. Dotyczyły one łamania prawa międzynarodowego oraz "możliwości popełnienia zbrodni wojennych" przez żołnierzy Putina.

Przedmiotem rozmowy sekretarza ONZ z rosyjskim przywódcą była także kwestia ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola. Zdaniem Guterresa, Putin "w zasadzie zgodził się", by cywilów ewakuować. W tej chwili siły ukraińskie posiadają w Mariupolu ostatni przyczółek. Są nim zakłady koncernu metalurgicznego Azowstal, gdzie schronienie znalazło blisko tysiąc mieszkańców. Obiekt jest broniony przez żołnierzy sympatyzującego z ukraińskim nacjonalizmem Pułku "Azow" oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.

Jednak Władimir Putin odnosząc się do rozmowy z prezydentem Turcji Recep Tayyip Erdoganem, upierał się, że w mieście obecnie nie toczą się żadne walki.

Tam nie ma żadnej walki! Już się skończyły, w Mariupolu nie ma walk, zostały one przerwane

- twierdził Rosjanin

CZYTAJ WIĘCEJ: „Miasto staje się gettem”. Rosjanie zaprowadzają swój porządek w Mariupolu

 

Wojna nie zakończy się spotkaniami (...) Wojna skończy się, gdy Federacja Rosyjska zdecyduje się ją zakończyć i gdy po zawieszeniu broni będzie możliwość zawarcia poważnego porozumienia politycznego

– podsumował sekretarz generalny ONZ

Wartość Mariupola

Mariupol stoi na drodze do realizacji jednego z rosyjskich celów wojennych - pozyskania lądowego połączenia między Krymem a resztą Rosji. W tej chwili całe wybrzeże morza Azowskiego jest pod kontrolą Rosji, z wyjątkiem miasta Mariupol. Zajęcie Mariupola czyniłoby więc Morze Azowskie de facto morzem wewnętrznym Rosji.

CZYTAJ TEŻ: Jaki będzie nowy Twitter? Elon Musk zapowiada równouprawnienie prawicy i lewicy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

98 migrantów próbowało w środę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski - podsumowała w czwartek ostatnią dobę na polsko-białoruskiej granicy Straż Graniczna. Zatrzymano również trzy kolejne osoby za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia Wiadomości
Atak na marszałka Karczewskiego. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Pawłowi P., który podczas świątecznych zakupów zaatakował byłego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego - dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi do pięciu lat więzienia

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe