Szef ONZ zdradził, co powiedział mu Putin. Szczegóły spotkania

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Spotkani nazwał "bardzo przydatnym"
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Szef ONZ zdradził, co powiedział mu Putin. Szczegóły spotkania
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Spotkanie z szefem Kremla to część bardziej złożonej wizyty. Przedtem sekretarz ONZ rozmawiał z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

Guterres: Wojna musi zakończyć się jak najszybciej

Guterres postawił sprawę zupełnie jasno: rosyjska inwazja na Ukrainę narusza Kartę Narodów Zjednoczonych i musi zakończyć się jak najszybciej - stwierdził.

Na antenie CNN przedstawił też swoje obawy w kontekście wojny na Ukrainie. Dotyczyły one łamania prawa międzynarodowego oraz "możliwości popełnienia zbrodni wojennych" przez żołnierzy Putina.

Przedmiotem rozmowy sekretarza ONZ z rosyjskim przywódcą była także kwestia ewakuacji cywilów z oblężonego Mariupola. Zdaniem Guterresa, Putin "w zasadzie zgodził się", by cywilów ewakuować. W tej chwili siły ukraińskie posiadają w Mariupolu ostatni przyczółek. Są nim zakłady koncernu metalurgicznego Azowstal, gdzie schronienie znalazło blisko tysiąc mieszkańców. Obiekt jest broniony przez żołnierzy sympatyzującego z ukraińskim nacjonalizmem Pułku "Azow" oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.

Jednak Władimir Putin odnosząc się do rozmowy z prezydentem Turcji Recep Tayyip Erdoganem, upierał się, że w mieście obecnie nie toczą się żadne walki.

Tam nie ma żadnej walki! Już się skończyły, w Mariupolu nie ma walk, zostały one przerwane

- twierdził Rosjanin

CZYTAJ WIĘCEJ: „Miasto staje się gettem”. Rosjanie zaprowadzają swój porządek w Mariupolu

 

Wojna nie zakończy się spotkaniami (...) Wojna skończy się, gdy Federacja Rosyjska zdecyduje się ją zakończyć i gdy po zawieszeniu broni będzie możliwość zawarcia poważnego porozumienia politycznego

– podsumował sekretarz generalny ONZ

Wartość Mariupola

Mariupol stoi na drodze do realizacji jednego z rosyjskich celów wojennych - pozyskania lądowego połączenia między Krymem a resztą Rosji. W tej chwili całe wybrzeże morza Azowskiego jest pod kontrolą Rosji, z wyjątkiem miasta Mariupol. Zajęcie Mariupola czyniłoby więc Morze Azowskie de facto morzem wewnętrznym Rosji.

CZYTAJ TEŻ: Jaki będzie nowy Twitter? Elon Musk zapowiada równouprawnienie prawicy i lewicy


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. „Wyjście awaryjne” (1982), „Och, Karol” (1985) czy „Kogel-mogel” (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

– Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę Wiadomości
„Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję”. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę

„Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę” – piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico. – Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję – komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe