Ceny rosną, Polacy zaciskają pasa. Czy będą prosić o podwyżki? [SONDAŻ]

GUS w połowie kwietnia poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2022 r. wzrosły rok do roku o 11 proc. Przez miesiąć ceny wzrosły średnio o 3, 3 proc. Ankieterzy United Surveys przeprowadzili sondaż, który zbadał, jak zachowują się Polacy w obliczu wzrostu cen
 Ceny rosną, Polacy zaciskają pasa. Czy będą prosić o podwyżki? [SONDAŻ]
/ pixabay

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego ostrzegają, że ostatni wskaźnik wzrostu cen osiągnął najwyższy poziom od 2000 roku.

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego wzrostu cen"

- przewidują.

Analitycy PIE są zdania, że inflacja osiągnie swój szczyt w wakacje bieżącego roku.

"Spodziewamy się, że wzrost cen żywności sięgnie nawet 14 proc. Także ceny energii i paliw utrzymają się na wysokich poziomach"

- stwierdzili.

Pracownia United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadziła sondaż, w którym zbadała, jak wzrost cen wpłynie na decyzje ekonomiczne Polaków.

Według sondażu aż 62,6 proc. Polaków ograniczyło swoje wydatki. Polacy wprowadzają cięcia w swoich budżetach, oszczędzając głównie na zakupach i wyjściach do restauracji. 56,3 proc. Polaków wskazało, że wydają mniej na codzienne zakupy. 48,5 proc. ankietowanych ograniczyło wydatki w restauracjach. Znaczna część pytanych wskazała, że mniej wydaje również na wyjazdy wypoczynkowe oraz wyjścia do kin bądź teatrów - odpowiednio 37,6 i 36,7 proc.

CZYTAJ TEŻ: Szef ONZ zdradził, co powiedział mu Putin. Szczegóły spotkania

CZYTAJ TEŻ: Węgry będą płacić za rosyjski gaz w rublach? Budapeszt potwierdza

Inflacja konsumencka w marcu wzrosła z 8,5% do 11%. Mimo to aż 67,6 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie planuje prosić szefa o podwyżkę. 5,3 proc. wskazało, że już wnioskowali o podwyżkę, z kolei tylko 25,5 proc. deklaruje, że zamierza to zrobić.

Badanie przeprowadzono w dniach 22-23 kwietnia bieżącego roku na próbie 1000 osób metodą CAWI.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe