Sprofanowali kapliczki, teraz dostali wyroki. „Zjawisko chrystianofobii się rozwija”

„Zjawisko chrystianofobii szybko się rozwija, szczególnie od roku 2020. Jest to wręcz dramatyczne tempo” – ocenia Adam Surmacz, prezes stowarzyszenia Fidei Defensor.
Profanacja symboli religijnych Sprofanowali kapliczki, teraz dostali wyroki. „Zjawisko chrystianofobii się rozwija”
Profanacja symboli religijnych / TWitter/ Fidei Defensor

Rok bezwzględnego pozbawienia wolności za profanację figur Matki Bożej w Szczecinie. Nasze działania przyniosły zamierzony efekt! Dziękujemy radnemu Mateckiemu za podjęcie interwencji i szczecińskiemu adw. Marcinowi Buremu za doprowadzenie sprawy do końca przed sądem!

– czytamy na profilu Fidei Defensor.

Nie tylko akt wandalizmu

Adam Surmacz, prezes stowarzyszenia Fidei Defensor, gościł na antenie TVP Szczecin, gdzie skomentował wyrok sądowy w sprawie profanacji kapliczki i figury Matki Bożej. Stwierdził, że zapadł „uczciwy wyrok, ponieważ sąd uznał, że katolicy rzeczywiście zostali dotknięci czynem. Jak przekonuje Adam Surmacz, jest to dosyć rzadki przypadek – w podobnych przypadkach sądy z reguły uznają, że nie doszło do „obrazy uczuć religijnych”, a jedynie aktu wandalizmu.

CZYTAJ TEŻ: Co z wizytą Macrona w Kijowie? Francuskie MSZ zabiera głos

CZYTAJ TEŻ: Nowe informacje ws. zabójstwa dziennikarza TVN. „50 ran ciętych, pierwszy raz widziałem tak brutalną napaść”

Surmacz podkreślił, że od 2020 roku liczba profanacji w Polsce wzrasta. 

Zjawisko chrystianofobii szybko się rozwija, szczególnie od roku 2020. Jest to wręcz dramatyczne tempo. Do biura Fidei Defensor trafiło już kilkaset zgłoszeń o profanacjach. Nasze stowarzyszenie skierowało do tej pory ponad sto zawiadomień do organów ścigania. Są to profanacje, nienawiść wyrażana w mediach społecznościowych, internecie, pobicia. Niestety zdarzają się coraz częściej morderstwa księży czy osób konsekrowanych, które motywowane są nienawiścią do chrześcijaństwa

– ostrzegał prezes stowarzyszenia.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sekretarz generalny NATO: wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji z ostatniej chwili
Sekretarz generalny NATO: wszyscy członkowie Sojuszu są zgodni, że Ukraina przystąpi do tej organizacji

Wszystkie kraje członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego są zgodne, że Ukraina przystąpi do tej organizacji, a Rosja nie dysponuje w tym względzie żadnym prawem weta - oznajmił w czwartek rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, uczestniczący w nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Sojuszu w stolicy Norwegii Oslo.

Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40-proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Emerytury
Stażowe