Ławrow: „Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Nawet Hitler miał żydowską krew”. Izrael wściekły – „Dno”

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, odnosząc się do pochodzenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, stwierdził, że nie ma żadnej sprzeczności w nazywaniu przez Rosjan inwazji operacją mającą na celu „denazyfikację” Ukrainy. Stwierdził przy tym, że nawet Hitler „miał żydowską krew”. Na odpowiedź Izraela nie trzeba było długo czekać.
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow Ławrow: „Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Nawet Hitler miał żydowską krew”. Izrael wściekły – „Dno”
Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow / Flickr/ CC BY 2.0

Od początku inwazji państwowe instytucje Rosji określają ją mianem „specjalnej operacji wojskowej”. Starają się przekonać, że celem nie jest podbicie kraju, a jego „demilitaryzacja” i „denazyfikacja”.

Ławrow stwierdził ostatnio, że żydowskie korzenie prezydenta Ukrainy wcale nie podważają sensu twierdzeń Rosji, że „specjalna operacja wojskowa” ma na celu „denazyfikację”. Wspomniał też, że „niektórzy z najgorszych antysemitów to Żydzi”.

– Co z tego, że Zełenski jest Żydem? Fakt ten nie neguje elementów nazistowskich na Ukrainie. Uważam, że Hitler miał również żydowską krew

– mówił rosyjski polityk.

Izrael odpowiada

Szef muzeum Holokaustu Yad Vashem Dani Dayan krytycznie odniósł się do słów Siergieja Ławrowa. Ocenił, że są one „fałszywe, złudne i niebezpieczne, godne wszelkiego potępienia”.

Do opinii ministra spraw zagranicznych Rosji odniósł się także lider izraelskiej partii Jest Przyszłość Ja'ir Lapid.

– To niewybaczalny i skandaliczny komentarz, straszny błąd historyczny i oczekujemy przeprosin. Żydzi nie mordowali się podczas Holokaustu. Najniższą formą rasizmu przeciwko Żydom jest obwinianie samych Żydów o antysemityzm

– oburzał się Izraelczyk. Wspomniał przy tym, że ambasador Federacji Rosyjskiej w Izraelu został przywołany na „niełatwą rozmowę”.

CZYTAJ TEŻ: Rosja odcięła Ukrainę od Morza Czarnego. „To szansa dla polskich portów”

CZYTAJ TEŻ: Dmytro Kułeba dla niemieckich mediów: W kwestii Ukrainy Niemcy są jednym z najbardziej niezdecydowanych krajów UE

W opinii wiceszefa MSZ Izraela Idana Rolla twierdzenia Ławrowa wpisują się w „niepokojący trend dyskredytowania Holokaustu”.

– Dla ścisłości historycznej: Hitler nie miał żydowskiej krwi, a to, co dzieje się na Ukrainie, jest oburzające

– ocenił minister komunikacji Izreaela Yoaz Hendel.

 

 

Izrael przystanią dla rosyjskich oligarchów

Trwa brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę. Uciekający z Rosji rosyjscy oligarchowie znajdują bezpieczną przystań w Izraelu, który odmówił nałożenia na nich sankcji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe