„Polska 2050 zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, ale okazuje się to nieprawdą. Mamy dowód”

„Polska 2050 zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, ale okazuje się to nieprawdą. Mamy dowód. To oznacza, że ugrupowanie Szymona Hołowni celowo nie stosuje się do przepisów o finansowaniu partii politycznych” – pisze na Twitterze dziennikarz portalu Salon24.pl Marcin Dobski.
Szymon Hołownia  „Polska 2050 zapewniała, że zarząd partii w 2021 r. nie prowadził działalności statutowej, ale okazuje się to nieprawdą. Mamy dowód”
Szymon Hołownia / fot. Wikipedia - Tomasz Molina / CC BY-SA 4.0

Dziennikarz portalu Salon24.pl Marcin Dobski opublikował niedawno artykuł, w którym zwrócił uwagę na to, że Polska 2050 nie wykazała żadnych przychodów w 2021 r. Nie wiadomo także, kto finansował konwencję partii Hołowni, chociażby tę we wrześniu 2021 r. w klubie Palladium w Warszawie, gdzie zaprezentowano specjalnego gościa – aplikację Jaśminę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kto sfinansował konwencję partii Hołowni? Ciekawe ustalenia dziennikarza

Zamiast zbierać pieniądze w jawny sposób, do czego przepisami zobligowana jest partia, by później rozliczać się przed Państwową Komisją Wyborczą, środowisko Hołowni gromadzi środki poprzez wpłaty na stowarzyszenie Polska 2050 i fundację Polska Od Nowa. Problem w tym, że takie organizacje są poza kontrolą PKW, a finansują działania Polski 2050, które powinny być wydatkami partii” – pisał dziennikarz.

„Działa poza kontrolą PKW”

Teraz Marcin Dobski twierdzi, że ma dowód na nieprawidłową działalność statutową zarządu partii w 2021 r. „Oznacza to, że ugrupowanie Szymona Hołowni celowo nie stosuje się do przepisów o finansowaniu partii politycznych” – pisze dziennikarz Salonu24.pl.

Powołując się na odpowiedź Polski 2050 po złożonej przez Sieć Obywatelską skardze, czytamy, że choć ugrupowanie Szymona Hołowni „aktywnie działa i zbiera pieniądze od swoich sympatyków, to robi to z pominięciem partii politycznej, a co za tym idzie poza kontrolą PKW”.

„Otrzymaliśmy uchwałę w sprawie składek i dowiedzieliśmy się, że partia nie zawierała umów z kontrahentami, nie prowadziła operacji na rachunkach bankowych, nie zawierała umów, porozumień z innymi partiami politycznymi, stowarzyszeniami, fundacjami i ruchami politycznymi. Odpowiedź nas zaintrygowała, szczególnie fragment dot. braku operacji na rachunkach bankowych. Jak w takim razie np. aktywnie działająca partia płaci zleceniobiorcom, gdzie trafiają darowizny, o które całkiem aktywnie wydaje się prosić sympatyków?” – czytamy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu Wiadomości
Wielka akcja policji w Niemczech. Planowano zamach stanu

– W Niemczech w wyniku szeroko zakrojonego nalotu w środę rano, śledczy aresztowali 25 osób z ekstremistycznej grupy tzw. Obywateli Rzeszy (Reichsbuerger) – informuje dpa. W akcji brało udział blisko 3 tys. funkcjonariuszy na terenie jedenastu krajów związkowych – potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Federalnej z Karlsruhe.

Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego Wiadomości
"Na takie wiadomości zawsze jest zły czas". Wicepremier Piotr Gliński o śmierci Jana Nowickiego

Na takie wiadomości zawsze jest zły czas. Nie żyje Jan Nowicki, niezapomniany Anglik, kapitan Wyganowski, Wielki Szu, wybitny aktor, reżyser, pedagog i poeta. Duży smutek, duża strata polskiej kultury - napisał na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary Wiadomości
Zderzenie wojskowej ciężarówki z busem w Donbasie. Są ofiary

Na drodze w Donbasie doszło do niebezpiecznego wypadku. Rosyjska ciężarówka wioząca żołnierzy zderzyła się z busem na drodze Szachtarsk-Torez.

„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24 Wiadomości
„Co Pan mi tutaj…!” Ostre spięcie w TVN24

Do poważnego spięcia na antenie TVN doszło między Moniką Olejnik i wiceministerem Michałem Wójcikiem. Powodem była ocena pracy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki Wiadomości
Jacek Kurski z nową posadą. Nie wraca do polityki

Były prezes TVP i poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski od grudnia reprezentuje Polskę w Banku Światowym – poinformował NBP.

Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Legendarny aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
„Mundial Roberta przerósł”. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z „Przeglądem Sportowym”. Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. – Mundial Roberta przerósł – stwierdza.

„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
„Zbankrutowałem”. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z „Super Expressem” mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. – Zbankrutowałem – wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe