Komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson: Nie ma widoków na fundusz dla ukraińskich uchodźców

– Nie ma dziś widoków na oddzielny fundusz dla Ukraińców – mówi dziennikowi „Rzeczpospolita” komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson.
Ylva Johansson Komisarz ds. wewnętrznych UE Ylva Johansson: Nie ma widoków na fundusz dla ukraińskich uchodźców
Ylva Johansson / fot. PAP / EPA / JULIEN WARNAND

Komisarz ds. wewnętrznych UE, szwedzka polityk wywodząca się ze Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Ylva Johansson została zapytana przez „Rzeczpospolitą”, czemu Komisja Europejska „nie może uruchomić funduszu z prawdziwego zdarzenia, jak z Turcją w 2016 r.”.

Dziennik zwrócił uwagę, że polski rząd szacuje, że utrzymanie ukraińskich uchodźców jedynie w tym roku może pochłonąć nawet 13 mld euro, tymczasem KE oddała do dyspozycji Polski nieco ponad 500 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Beata Szydło: „Walka PE przeciwko Polsce to działanie na rzecz Putina!”

– Potrzeby są ogromne i nie ma dnia, abyśmy nie dyskutowali w Komisji o tym, jak im zaradzić, jeśli wojna będzie się przedłużała. W tej chwili trzeba jednak wykorzystać środki, które już są do dyspozycji. To sprawa bardzo pilna. Polacy przyjęli przecież uchodźców w swoim domach, żyją oni w szkołach, schroniskach. Potrzeba dla nich kwater, opieki zdrowotnej – stwierdziła unijna komisarz i dodała, że to nie jest jedynie 500 mln euro, ale także „2 mld euro do dyspozycji z budżetu UE, który się już skończył, ale z którego można jeszcze wykorzystać pieniądze przez kolejne dwa lata”.

„Komisja nie może tu wykreować jakichś nowych funduszy!”

Zapytana o to, dlaczego w trzecim miesiącu wojny Unia nie może uruchomić nadzwyczajnych środków pomocowych, Johansson odparła, że „KE może działać wyłącznie w ramach siedmioletniego budżetu”.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina. Zastępca dowódcy Azowa: Sytuacja jest krytyczna, Rosjanie nie przestrzegają żadnych norm

– Jego wielkość, ale też przeznaczenie środków zostały ustalone przez państwa członkowskie i Parlament Europejski. Komisja nie może tu wykreować jakichś nowych funduszy! Do tego niezbędna byłaby jednomyślna decyzja stolic „27” oraz eurodeputowanych. Tylko w tak złożonym procesie można ograniczyć środki w jakimś obszarze i przesunąć je na pomoc dla ukraińskich uchodźców. Nie jesteśmy jeszcze na tym etapie – podkreśliła.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe