Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz

Rosjanie zamieszkujący Obwód Królewiecki oburzają się z powodu niemożności swobodnego wjazdu na teren Polski. Chcą wybierać się na zakupy u Polaków jak dawniej, a ich sytuację pogarsza szalejąca drożyzna będąca wynikiem wojny rosyjsko-ukraińskiej i związanych z nią sankcji.
Widok w stolicy rosyjskiej enklawy Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz
Widok w stolicy rosyjskiej enklawy / Flickr/ Peter/ CC BY 2.0

Niegdyś między Obwodem Królewieckim a Polską i Litwą funkcjonował tzw. mały ruch graniczny, kiedy Rosjanie zamieszkujący enklawę mogli pod pewnymi warunkami wjeżdżać na tereny Polski, m.in. do Elbląga, by tam dokonać zakupów lub zwiedzać rejony turystyczne na Mazurach. Pandemia mocno ograniczyła zasięg zjawiska, a rosyjska inwazja na Ukrainę i związane z tym zachodnie sankcje niemal zadały śmiertelny cios ruchowi transgranicznemu.

Ceny żywności rosną

Drożyzna pociągnęła za sobą nieznaną od dawna w tej części świata falę kradzieży - często dochodzi do kradzieży m.in. cukru oraz kawy. Na początku kwietnia wiadro gładzi szpachlowej kosztowało już równowartość ok. 300 złotych. Władze starały się zwalczyć problem drożejącej żywności, udostępniając mieszkańcom kawałki ziemi, by ci mogli uprawiać warzywa na własne potrzeby. Jedną z przyczyn wzrostu cen jest wyizolowanie rosyjskiej enklawy - handel z Litwą i Polską zamarł, a jedyne połączenie z resztą rosyjskiego terytorium wiedzie przez Morze Bałtyckie.

Jak podają media, Rosjanie z obwodu mają już dość szalejącej drożyzny i chcą wrócić do czasów sprzed wojny, kiedy mogli kupować w Polsce towary niedostępne w swojej małej ojczyźnie. Stało się to jasne po tym, jak gubernator obwodu Anton Alichanow zwrócił się do mieszkańców z zapytaniem, o to jakich usprawnień w życiu regionalnym potrzebują najbardziej. Rosjanie odpowiedzieli jednoznacznie - chcą znów móc jeździ do Polski.

Co na ten temat Warszawa?

Władze ogłosiły, że wkrótce mają przystąpić do znoszenia ograniczeń w ruchu transgranicznym z Polską, jednak wciąż nie jest jasne, jaka będzie odpowiedź rządu Polski. Warto też dodać, że granica Polski z obwodem jest granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, dlatego zdanie instytucji unijnych może zaważyć o wyniku sprawy.

CZYTAJ TEŻ: Aktywista LGBT Staszewski krytykuje Tuska i wspomina o "tęczowej rewolucji". "Nie jest pan prawdziwym liderem"

CZYTAJ TEŻ: Sylwia Spurek znów szokuje. Chce zostać "prezydentką" i mówi, jakie poglądy zamierza wówczas promować

Obecnie tylko jedno przejście graniczne z Polską jest otwarte. Służy jednak wyłącznie do celów szczególnych takich jak przejazdy delegacji dyplomatycznych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje Jan Nowicki. Znany aktor miał 83 lata Wiadomości
Nie żyje Jan Nowicki. Znany aktor miał 83 lata

Media obiegła informacja o śmierci znanego aktora Jana Nowickiego. Artysta znany z hitów „Wielki Szu”, „Magnat”, „Spirala” czy „Senatorium pod klepsydrą” odszedł w wieku 83 lat.

Mundial Roberta przerósł. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
"Mundial Roberta przerósł". Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z "Przeglądem Sportowym". Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. "Mundial Roberta przerósł" - stwierdza.

Zbankrutowałem. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
"Zbankrutowałem". Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z "Se" mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. "Zbankrutowałem" - wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe