Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz

Rosjanie zamieszkujący Obwód Królewiecki oburzają się z powodu niemożności swobodnego wjazdu na teren Polski. Chcą wybierać się na zakupy u Polaków jak dawniej, a ich sytuację pogarsza szalejąca drożyzna będąca wynikiem wojny rosyjsko-ukraińskiej i związanych z nią sankcji.
Widok w stolicy rosyjskiej enklawy Rosjanie z Obwodu Kaliningradzkiego chcą móc podróżować do Polski. Jest odpowiedź rosyjskich władz
Widok w stolicy rosyjskiej enklawy / Flickr/ Peter/ CC BY 2.0

Niegdyś między Obwodem Królewieckim a Polską i Litwą funkcjonował tzw. mały ruch graniczny, kiedy Rosjanie zamieszkujący enklawę mogli pod pewnymi warunkami wjeżdżać na tereny Polski, m.in. do Elbląga, by tam dokonać zakupów lub zwiedzać rejony turystyczne na Mazurach. Pandemia mocno ograniczyła zasięg zjawiska, a rosyjska inwazja na Ukrainę i związane z tym zachodnie sankcje niemal zadały śmiertelny cios ruchowi transgranicznemu.

Ceny żywności rosną

Drożyzna pociągnęła za sobą nieznaną od dawna w tej części świata falę kradzieży - często dochodzi do kradzieży m.in. cukru oraz kawy. Na początku kwietnia wiadro gładzi szpachlowej kosztowało już równowartość ok. 300 złotych. Władze starały się zwalczyć problem drożejącej żywności, udostępniając mieszkańcom kawałki ziemi, by ci mogli uprawiać warzywa na własne potrzeby. Jedną z przyczyn wzrostu cen jest wyizolowanie rosyjskiej enklawy - handel z Litwą i Polską zamarł, a jedyne połączenie z resztą rosyjskiego terytorium wiedzie przez Morze Bałtyckie.

Jak podają media, Rosjanie z obwodu mają już dość szalejącej drożyzny i chcą wrócić do czasów sprzed wojny, kiedy mogli kupować w Polsce towary niedostępne w swojej małej ojczyźnie. Stało się to jasne po tym, jak gubernator obwodu Anton Alichanow zwrócił się do mieszkańców z zapytaniem, o to jakich usprawnień w życiu regionalnym potrzebują najbardziej. Rosjanie odpowiedzieli jednoznacznie - chcą znów móc jeździ do Polski.

Co na ten temat Warszawa?

Władze ogłosiły, że wkrótce mają przystąpić do znoszenia ograniczeń w ruchu transgranicznym z Polską, jednak wciąż nie jest jasne, jaka będzie odpowiedź rządu Polski. Warto też dodać, że granica Polski z obwodem jest granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, dlatego zdanie instytucji unijnych może zaważyć o wyniku sprawy.

CZYTAJ TEŻ: Aktywista LGBT Staszewski krytykuje Tuska i wspomina o "tęczowej rewolucji". "Nie jest pan prawdziwym liderem"

CZYTAJ TEŻ: Sylwia Spurek znów szokuje. Chce zostać "prezydentką" i mówi, jakie poglądy zamierza wówczas promować

Obecnie tylko jedno przejście graniczne z Polską jest otwarte. Służy jednak wyłącznie do celów szczególnych takich jak przejazdy delegacji dyplomatycznych.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów? Wiadomości
Waldemar Krysiak: Kiedy uznamy aktywistów gender za terrorystów?

Okaleczają dzieci, atakują rządowe budynki, blokują naukowe wykłady. W ostatnich dniach zabili sześcioro chrześcijan, w tym trójkę dzieci. Czy czas uznać aktywistów gender za terrorystów?

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO] Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Książki tunelowe. Wirtualna rzeczywistość z 1830 roku [VIDEO]

Wirtualna Rzeczywistość z 1830 roku!! Książki tunelowe, to tomy składające się z kilku stron połączonych ze sobą złożonymi kartkami papieru umieszczonymi po obu stronach, co po rozłożeniu nadaje im wygląd przypominający akordeon.

Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn. Wiadomości
"Rosja stara się uzyskać dodatkowe dostawy broni z Korei Płn."

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Nie żyje prof. Paweł Śpiewak Wiadomości
Nie żyje prof. Paweł Śpiewak

Jak poinformował portal Onet.pl, zmarł znany socjog i historyk prof. Paweł Śpiewak. Informacje o jego śmierci w rozmowie z portalem potwierdził jego syn, Jan Śpiewak.

Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. Zagrożenie dla ludzkości Wiadomości
Elon Musk wśród setek ekspertów apelujących o zawieszenie prac nad sztuczną inteligencją. "Zagrożenie dla ludzkości"

Ponad tysiąc biznesmenów, inwestorów, ekspertów, a wśród nich takie postacie jak Elon Musk czy współzałożyciel firmy Apple Steve Wozniak, apelują o zawieszenie prac nad potężnymi systemami sztucznej inteligencji w obawie przed zagrożeniem dla ludzkości.

Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

Emerytury
Stażowe