Minister Wielkiej Brytanii bezpardonowo: Powinni skończyć jak naziści

Brytyjska telewizja Sky News podaje, że udało jej się przechwyć treść przemówienia, jakie sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ma wygłosić tego dnia.
Rosyjscy żołnierze wojsk powietrznodesantowych podczas Parady Zwycięstwa Minister Wielkiej Brytanii bezpardonowo: Powinni skończyć jak naziści
Rosyjscy żołnierze wojsk powietrznodesantowych podczas Parady Zwycięstwa / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Vitaly V. Kuzmin

Szef brytyjskiego resortu obrony Ben Wallace ma 9 maja gościć w muzeum wojsk lądowych National Army Museum w Londynie. Tymczasem w Rosji odbędą się obchody z okazji Dnia Zwycięstwa, czyli rocznicy upadku Niemiec hitlerowskich w II wojnie światowej. Te obchody mają być jednak pod pewnymi względami szczególne – po pierwsze, Rosja prowadzi obecnie działania wojenne na terenie Ukrainy; po drugie, Parada Zwycięstwa odbędzie się bez udziału delegacji zagranicznych. Nie przybędzie nawet sojusznik Kremla, prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka.

Rosyjski oligarcha Leonid Niewzlin twierdzi, że udało mu się dotrzeć do fragmentów przemówienia, jakie prezydent Rosji Władimir Putin ma wygłosić podczas obchodów. Jego treść w wielu punktach została oceniona jako szokująca – Putin ma twierdzić, że odradza się „brunatna zaraza”, czyli nazizm na Ukrainie, a Zachód to zjawisko wspiera.

Nasi ludzie już raz wydali historyczny werdykt w sprawie nazizmu i musimy to zrobić ponownie, wykorzystując siłę naszej broni na polu bitwy i siłę moralnej prawości. Zmiażdżyć złe duchy nazizmu w zarodku, pokonać nie tylko marionetki, ale także ich władców

– ma powiedzieć przywódca Rosji.

Wallace: Norymberga dla Putina

Niedawno brytyjski sekretarz obrony ocenił, że Władimir Putin może wykorzystać obchody z okazji Dnia Zwycięstwa do gruntownego przeorientowania retoryki Kremla.

– Myślę, że będzie próbował przejść od operacji specjalnej, którą nazwał „wojskową operacją specjalną”, do tego, by powiedzieć: „Słuchaj, to jest teraz wojna z nazistami i potrzebuję więcej ludzi, więcej rosyjskiego mięsa armatniego”

– mówił Wallace w wywiadzie dla stacji LBC.

Okazuje się, że mowa Putina nie będzie jedyną ostrą wypowiedzią, jaka dziś padnie z ust polityków. Ben Wallace wyjaśni np., jak według niego powinien skończyć Putin i jego generałowie.

Poprzez inwazję na Ukrainę Putin, ludzie z jego bliskiego kręgu i generałowie odzwierciedlają faszyzm i tyranię sprzed 70 lat, powtarzając błędy reżimów totalitarnych XX wieku. Ich los musi być taki sam

– ma powiedzieć Wallace.

CZYTAJ TEŻ: Rosyjski miliarder i były menedżer Łukoilu zmarł nagle podczas leczenia kaca przez szamana jadem ropuchy?

CZYTAJ TEŻ: Niemiecka policja zabrała proukraińskim demonstrantom ukraińską flagę [WIDEO]

W przemowie Kreml spotka się również z zarzutem dokonania „niesprowokowanej i nielegalnej inwazji” na Ukrainę, a wojskowi mają zostać oskarżeni o „powszechne okrucieństwa” dokonywane na okupowanych terytoriach.

[Rosyjscy generałowie – przyp. red.] nie tylko biorą udział w nielegalnej inwazji i zbrodniach wojennych, ale ich kadra dowódcza zawiodła swoich żołnierzy szeregowych do tego stopnia, że powinna stanąć przed sądem wojennym.

– oceni Brytyjczyk.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mundial Roberta przerósł. Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego Wiadomości
"Mundial Roberta przerósł". Były reprezentant Polski uderza w Lewandowskiego

Były reprezentant Polski Radosław Kałużny rozmawiał z "Przeglądem Sportowym". Były piłkarz m.in. Zagłębia Lubin czy Wisły Kraków skomentował postawę Lewandowskiego oraz awans polskiej reprezentacji z grupy. "Mundial Roberta przerósł" - stwierdza.

Zbankrutowałem. Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami Wiadomości
"Zbankrutowałem". Lech Wałęsa narzeka na żonę i wydatki przed świętami

Lech Wałęsa w ostatnim wywiadzie z "Se" mówił o mikołajkach i Bożym Narodzeniu. Były prezydent nie ukrywał, że w tym roku okres świąteczny będzie dla niego trudny. "Zbankrutowałem" - wyznał.

„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu Wiadomości
„Jestem gotowy”. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu

Jarosław Kaczyński w jednym z ostatnich wywiadów nie zaprzeczył, że dojdzie do jego debaty z Donaldem Tuskiem. Na słowa prezesa PiS odpowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych lider PO.

Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra Wiadomości
Zmiany w rządzie. Powołano nowego wiceministra

Wojciech Gerwel, dotychczasowy ambasador RP w Wietnamie, został powołany na wiceministra spraw zagranicznych; będzie się zajmował m.in. polityką azjatycką – poinformowało MSZ.

Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie Wiadomości
Nowy sondaż wyborczy. Sześć partii w Sejmie

Nowy sondaż autorstwa IBRiS. Wynika z niego, że w dalszym ciągu liderem jest Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Podium zamyka Lewica. Próg wyborczy przekracza łącznie sześć partii.

Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości Wiadomości
Kolejna fala mobilizacji w Rosji? Amerykanie nie mają wątpliwości

Kreml wezwał do „ignorowania” nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska „internacjonalizuje” sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów – poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

– Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzję o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
„Eksces orzeczniczy”. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

– Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta są sędziami w rozumieniu konstytucji – oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe