Tego Rosjanie oczekiwali od rządu Tuska! Chodzi o kluczowe sprawy dla bezpieczeństwa Polski

W ostatnim czasie portal TVP Info informował o notatce sporządzonej w 2008 r. przez Jarosława Bratkiewicza, dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ. W dokumencie zapewniano, że Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia militarnego i przestrzegano przed prounijną polityką PiS dla Ukrainy. Dzisiaj w programie „Jedziemy” na antenie TVP Info dziennikarz Michał Rachoń przedstawił kolejne wątki.
 Tego Rosjanie oczekiwali od rządu Tuska! Chodzi o kluczowe sprawy dla bezpieczeństwa Polski
/ Flickr / domena publiczna

W ostatnim czasie portal TVP Info informował o notatce sporządzonej w 2008 r. przez Jarosława Bratkiewicza, dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ. W dokumencie zapewniano, że Rosja nie stanowi żadnego zagrożenia militarnego i przestrzegano przed prounijną polityką PiS dla Ukrainy.

Tutaj zobacz więcej: Tusk odpowiedzialny za zbliżanie się Polski i Rosji? Odtajniono ważny dokument 

Dziś na antenie TVP Info Michał Rachoń w programie „#Jedziemy” TVP Info opublikował kolejny fragment odtajnionej notatki polskich służb wojskowych z ambasady w Moskwie.

„Notatka dotyczy kwestii wojskowych, związanych z negocjacjami fundamentalnymi dla polskiego bezpieczeństwa narodowego – umowy negocjowanej z USA ws. tarczy antyrakietowej dla Polski i pierwszej stałej bazy amerykańskich wojsk w kraju” – informuje portal TVP Info.

– Dla uzyskania politycznego resetu z Federacją Rosyjską Rosjanie oczekiwali od polskiego rządu przedłużania i utrudniania negocjacji z USA w tej sprawie

– zaznacza dziennikarz. 

Notatka z Moskwy 

Moskwa domaga się albo rezygnacji ze zbudowania systemu na terytorium Polski (co jest zupełnie nierealne), albo też zapewnienia ciągłej kontroli stacji przez Rosjan. Przy czym, jak można zrozumieć, rosyjskie władze pokładały nadzieję w tym, że rozmowy między Warszawą a Waszyngtonem zostaną zerwane lub będą się przeciągać w związku z bardziej nieprzejednanym stanowiskiem rządu Donalda Tuska w tej sprawie. Ponadto polskie podejście do tej sprawy zasadniczo różni się od rosyjskiego

– można przeczytać w notatce. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe