Saryusz Wolski alarmuje: To plan zmiany traktatów wbrew woli państw członkowskich

Niedawno miała miejsce tzw. Konferencja o Przyszłości Europy, seria "debat" podczas których eurodeputowani dyskutowali o "przyszłości Europy" z "obywatelami UE. Zdaniem polskiego europosła Jacka Saryusza-Wolskiego jest to próba zmiany traktatów UE wbrew woli państw członkowskich.
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski Saryusz Wolski alarmuje: To plan zmiany traktatów wbrew woli państw członkowskich
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski / Wikipedia CC BY 2,0 EPP

Eurodeputowany Saryusz-Wolski przytoczył dokument pt. "Jak doprowadzić do zmiany traktatu". Jest tam przedstawione zdanie organizatorów konferencji, którzy twierdzą, że instytucja weta umożliwia nawet pojedynczemu państwu członkowskiemu storpedowanie polityki UE, a przez to determinuje osłabienie władz w Brukseli.

Unia Europejska jest osłabiona, ponieważ Rada utknęła w trybie konfederacji. Rządy krajowe trzymają się weta i sprawiają, że proces decyzyjny jest powolny, nieprzejrzysty i uciążliwy.

– czytamy w dokumencie.

O "utknięcie Rady w trybie konfederacji" siły federalistyczne oskarżają eurosceptyków, którzy od zawsze byli przeciwni likwidacji instytucji weta. Zamiast obecnego stanu rzeczy federaliści żądają zmian w sposobie głosowania nad decyzjami w Radzie Europejskiej.

Realizacja postulatów sił federalistycznych skutkowałaby zmianą trybu głosowania w Radzie – do przegłosowania decyzji wystarczyłoby minimum 20 głosów państw reprezentujących co najmniej 65% mieszkańców UE. Zmiana zrywałaby z zasadą jednomyślności, która obecnie funkcjonuje w podanym gremium.

Saryusz Wolski: to wbrew woli państw członkowskich

Do powyższych pomysłów sceptycznie odniósł się eurodeputowany z Polski

"Plan zmiany Traktatów UE wbrew woli i przez wymuszenie na Państwach Członkowskich. Podkładką są żądania zmanipulowanej i wyreżyserowanej przez centralistów-federalistów pod przewodem Verhofstadta KOPE - Konferencji o Przyszłości Europy, zakończonej 9 V"

– napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski na Twitterze.

CZYTAJ TEŻ: Przedstawiciele UE podają szczegóły nt. ataku cybernetycznego na Ukrainie. Wskazali sprawcę

CZYTAJ TEŻ: Białoruś wysyła dodatkowe wojska na granice z Polską

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie Wiadomość
Profesor Siergiej Radczenko na łamach The Spectator: Dlaczego Rosja musi zostać UPOKORZONA na Ukrainie

Niektórzy europejscy przywódcy, ze szczególnym uwzględnieniem Emmanuela Macrona i Olafa Scholza, uważają, że "Rosji nie wolno poniżyć", chociaż to Rosja jest brutalnym agresorem na Ukrainie, który ma na sumieniu nie tylko militarną agresję na niepodległe państwo, ale coraz więcej wskazuje na to, że również zbrodnie wojenne. Innego zdania jest Siergiej Radczenko profesor w Centrum Kissingera, School of Advanced International Studies, Johns Hopkins University w Waszyngtonie.

Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. Sport ma nie tylko wymiar fizyczny Wiadomość
Polska firma będzie współpracowała z reprezentacją Ukrainy w piłce nożnej. "Sport ma nie tylko wymiar fizyczny"

Firma Publicon Sport z Wrocławia będzie zajmować się szukaniem partnerów i sponsorów dla reprezentacji Ukrainy, która w czerwcu wystąpi dwukrotnie w roli gospodarza w Lidze Narodów UEFA.

[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać Wiadomość
[video] Niebywałe! Analityk w rosyjskiej państwowej TV ostro nt. wojny na Ukrainie: "Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji (...) musimy to rozwiązać"

W jednym z najważniejszych talk-show emitowanym na antenie państwowej rosyjskiej telewizji miał miejsce ciekawy i dla Rosjan zapewne bardzo zaskakujący monolog analityka wojskowego i emerytowanego pułkownika Michaiła Chodarionoka. - Sytuacja będzie się pogarszać (...) jesteśmy w całkowitej izolacji geopolitycznej (...) Ta sytuacja nie jest normalna i w ten czy inny sposób musimy ją rozwiązać - apelował Chodarionok.

Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe