Saryusz Wolski alarmuje: To plan zmiany traktatów wbrew woli państw członkowskich

Niedawno miała miejsce tzw. Konferencja o Przyszłości Europy, seria "debat" podczas których eurodeputowani dyskutowali o "przyszłości Europy" z "obywatelami UE. Zdaniem polskiego europosła Jacka Saryusza-Wolskiego jest to próba zmiany traktatów UE wbrew woli państw członkowskich.
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski Saryusz Wolski alarmuje: To plan zmiany traktatów wbrew woli państw członkowskich
Eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski / Wikipedia CC BY 2,0 EPP

Eurodeputowany Saryusz-Wolski przytoczył dokument pt. "Jak doprowadzić do zmiany traktatu". Jest tam przedstawione zdanie organizatorów konferencji, którzy twierdzą, że instytucja weta umożliwia nawet pojedynczemu państwu członkowskiemu storpedowanie polityki UE, a przez to determinuje osłabienie władz w Brukseli.

Unia Europejska jest osłabiona, ponieważ Rada utknęła w trybie konfederacji. Rządy krajowe trzymają się weta i sprawiają, że proces decyzyjny jest powolny, nieprzejrzysty i uciążliwy.

– czytamy w dokumencie.

O "utknięcie Rady w trybie konfederacji" siły federalistyczne oskarżają eurosceptyków, którzy od zawsze byli przeciwni likwidacji instytucji weta. Zamiast obecnego stanu rzeczy federaliści żądają zmian w sposobie głosowania nad decyzjami w Radzie Europejskiej.

Realizacja postulatów sił federalistycznych skutkowałaby zmianą trybu głosowania w Radzie – do przegłosowania decyzji wystarczyłoby minimum 20 głosów państw reprezentujących co najmniej 65% mieszkańców UE. Zmiana zrywałaby z zasadą jednomyślności, która obecnie funkcjonuje w podanym gremium.

Saryusz Wolski: to wbrew woli państw członkowskich

Do powyższych pomysłów sceptycznie odniósł się eurodeputowany z Polski

"Plan zmiany Traktatów UE wbrew woli i przez wymuszenie na Państwach Członkowskich. Podkładką są żądania zmanipulowanej i wyreżyserowanej przez centralistów-federalistów pod przewodem Verhofstadta KOPE - Konferencji o Przyszłości Europy, zakończonej 9 V"

– napisał europoseł Jacek Saryusz-Wolski na Twitterze.

CZYTAJ TEŻ: Przedstawiciele UE podają szczegóły nt. ataku cybernetycznego na Ukrainie. Wskazali sprawcę

CZYTAJ TEŻ: Białoruś wysyła dodatkowe wojska na granice z Polską

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha - Ewa Bilan-Stoch dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje - powiedziała na łamach "Gazety Polskiej Codziennie" była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie Wiadomości
Obajtek wygrał w sądzie z „Wyborczą”. Czeka na sprostowanie

Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych post, w którym oznajmił, że wygrał proces sądowy z redaktorem naczelnym portalu wyborcza.pl. Po prawie dwóch latach oczekiwania zapadł korzystny dla prezesa PKN Orlen wyrok I instancji.

Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u Wiadomości
Nie żyje były poseł i działacz opozycji w czasach PRL-u

W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski – był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, rzecznikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego oraz posłem na Sejm RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe