Marek Jakubiak: Niemcy wiedzieli, że wojna na Ukrainie wybuchnie. Znali nawet datę

Prezes Federacji dla Rzeczypospolitej i były poseł Marek Jakubiak udzielił wywiadu dla portalu DoRzeczy.pl, gdzie omawiał kwestie bieżące związane z wojną na Ukrainie. – Mam przekonanie, że Niemcy wiedzieli o tym, że Ukraina zostanie zaatakowana i znali datę. Dlatego Angela Merkel oraz inni politycy niemieccy jeździli do Moskwy – stwierdza polityk.
Marek Jakubiak Marek Jakubiak: Niemcy wiedzieli, że wojna na Ukrainie wybuchnie. Znali nawet datę
Marek Jakubiak / Fot. Youtube

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö wraz z premier kraju Sanną Marin przekazali w czwartek swoje stanowisko dotyczące przyszłości państwa w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Opowiedzieli się oni jednoznacznie za wstąpieniem do NATO.

Pieskow: NATO zagraża Rosji

Deklaracja spotkała się z ostrą reakcją ze strony Moskwy. Do sprawy odniósł się rzecznik Kremla Dymitr Pieskow.

– Rozszerzenie NATO nie przyczynia się do bezpieczeństwa w Eurazji. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu stanowi zagrożenie dla Rosji

– twierdził rzecznik.

– Finlandia przyłączyła się do nieprzyjaznych kroków, które zostały podjęte w UE wobec naszego kraju. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wyrazić ubolewanie z tego powodu, co jest powodem naszych lustrzanych reakcji

– dodał Rosjanin.

Marek Jakubiak: Niemcy znali datę, kiedy Ukraina zostanie zaatakowana

Do powyższych zdarzeń odniósł się były kandydat na prezydenta Marek Jakubiak. Podkreślił, że NATO powstało jako sojusz obronny przed ambicjami Układu Warszawskiego. Stwierdził, że „Rosjanie odwracają kota ogonem”, ogłaszając światu, że czują się zagrożeni planami rozszerzenia NATO o Finlandię i Szwecję.

– Widać po Ukrainie, kto kogo atakuje, kto atakował Gruzję, kto pali, morduje i gwałci, i przed kim należy być zabezpieczonym. Ja bym nie brał pod uwagę takiego straszenia, co stosują Rosjanie

– zauważył prezes FdR.

W tym kontekście dziennikarz prowadzący wywiad wspomniał, że w ostatnim czasie Unia Europejska bardziej niż na sankcjach przeciwko Rosji zaczyna koncentrować się na sporze o praworządność wymierzonym w Polskę i Węgry. 

Przypomnijmy, że są to jedyne kraje, które wciąż nie otrzymały należnych im pieniędzy z Funduszu Odbudowy UE, a Europarlament przegłosował ostatnio rezolucję, w której unijni politycy żądają od Komisji Europejskiej i Rady UE podjęcia bardziej stanowczych kroków wobec Polski i Węgier.

– Ja mam przekonanie, że Niemcy wiedzieli o tym, że Ukraina zostanie zaatakowana i znali datę. Dlatego Angela Merkel oraz inni politycy niemieccy jeździli do Moskwy. (…) Po prostu w tym dobrobycie im się w głowach pomieszało i uważają, że żadne zagrożenia światowe ich nie dotyczą. A tak naprawdę Ukraińcy to powinni się poddać, jak twierdzili niemieccy intelektualiści. (…) [Uważam że – przyp. red.] gdyby nie ogólnoświatowy trend wspierania Ukrainy i krytykowania Rosjan, to Francja czy Niemcy zachowywałyby się zupełnie inaczej, a może nawet inaczej pomagaliby Rosji

– tłumaczył Jakubiak.

CZYTAJ TEŻ: Ambasador: Polityka ustępstw wobec Rosji zawiodła

CZYTAJ TEŻ: Brutalne morderstwo 29-latka w centrum Warszawy. Policja publikuje wizerunek uczestnika zdarzenia

Dziennikarz zauważył, że Rosjanie działają również na polu propagandowym. Wspomniał o oblaniu rosyjskiego ambasadora w Polsce Siergieja Andriejewa, pytając, czy nie była to „prowokacja”, na którą „złapał się Rafał Trzaskowski”.

– Myślę, że to była rosyjska prowokacja wykorzystywana przez opozycję. Polega to na tym, że ja w naiwność Trzaskowskiego tak do końca nie wierzę. Jeżeli on tak głośno o tym krzyczał, to mógł wiedzieć, co się stanie

– podkreślił były poseł.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro Wiadomości
Premier: Do Wielkanocy do Polski trafi około 300 mln euro

Polska będzie największą beneficjentką Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju; do Świąt Wielkanocnych do Polski trafi do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie; w kolejnych miesiącach dostaniemy dodatkowe 500-600 mln euro - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Hołownia o wspólnej liście: Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów... [WIDEO] Wiadomości
Hołownia o "wspólnej liście": "Możecie mnie straszyć piekłem-srekłem i darciem pasów..." [WIDEO]

– Przeraża mnie, co się dzieje na opozycji. Histeria wokół jednej listy wykrwawia nas – mówi w nagraniu opublikowanym w piątek lider Polski 2050 Szymon Hołownia.

Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód Wiadomości
Król Karol III przekłada wizytę we Francji. Ma ważny powód

Wizyta brytyjskiego króla Karola III we Francji, która miała rozpocząć się w niedzielę, została przełożona z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej w całym kraju – poinformował w piątek Pałac Elizejski.

PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
PiS pewnie na czele stawki, Konfederacja w górę, fatalny wynik Hołowni. Zobacz najnowszy sondaż

Na PiS chce zagłosować 34 proc. badanych; Koalicja Obywatelska może liczyć na poparcie 27 proc. ankietowanych; trzecią siłą w Sejmie byłaby Konfederacja z poparciem 11 proc. – wynika z sondażu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie TOK FM i OKO.press.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości Wiadomości
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej Wiadomości
Kłótnia w UE. Grupa państw na czele z Niemcami przeciwna energii jądrowej

Francja, a także Polska, Węgry oraz Czechy chcą uznania paliw opartych na energii jądrowej w celach Unii Europejskiej w zakresie energii odnawialnej. Najbliższe negocjacje odbędą się 29 marca.

Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO] Wiadomości
Lego pochwaliło się figurką Szymborskiej. Internauta przypomniał stalinowski wiersz noblistki. Zobacz reakcję Lego [FOTO]

„Na górze róże, na dole klocki LEGO. Świętujemy #MiędzynarodowyDzieńPoezji! A w 2023 roku świętujemy ten dzień (jak i cały rok) razem z Wisławą Szymborską” – czytamy na oficjalnym profilu Lego.

Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu Wiadomości
Joe Biden skreślił Turcję i Węgry z listy zaproszonych na wielki szczyt w przyszłym tygodniu

Jak donosi amerykański magazyn „Foreign Policy”, decyzją Joe Bidena Węgry i Turcja nie zostały zaproszone na wielki Szczyt na rzecz Demokracji, który odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi” Wiadomości
Niemcy: Atak na lotnisku Kolonia/Bonn. „Celowo wjechał w ludzi”

Mężczyzna celowo wjechał w ludzi na parkingu lotniska Kolonia/Bonn – informuje agencja dpa.

„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie Wiadomości
„Netanjahu do więzienia!” Premier Izraela powitany gwizdami w Londynie

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który w piątek przebywa z wizytą w Londynie, został tam powitany nieprzychylnymi okrzykami i gwizdami przez setki demonstrantów protestujących przeciwko reformie sądownictwa proponowanej przez izraelski rząd.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe