Ambasador: Polityka ustępstw wobec Rosji zawiodła

– Wielka Brytania zrozumiała, że polityka ustępstw wobec Rosji, jaką przez ostatnie osiem lat prowadziły Niemcy czy Francja, zawiodła i potrzeba innego podejścia, polegającego na czynnym udzielaniu nam pomocy teraz – mówi Wadym Prystajko, ambasador Ukrainy w Londynie.
Ciała rosyjskich żołnierzy w okolicach Charkowa Ambasador: Polityka ustępstw wobec Rosji zawiodła
Ciała rosyjskich żołnierzy w okolicach Charkowa / PAP/Alena Solomonova

Prystajko przyznaje, że ma łatwiejszą rolę niż ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk, który co i rusz krytykuje rząd w Berlinie za niewystarczające lub zbyt powolne działania w reakcji na rosyjską inwazję, ale zastrzega, że nie jest tak, iż nie prowadzi dyskusji z rządem Borisa Johnsona.

To nie jest tak, że we wszystkim się zgadzamy. To prawda, że brytyjski rząd jest dziś na czele w udzielaniu pomocy Ukrainie, ale on też przeszedł długą drogę od szkolenia naszych żołnierzy do dostarczania ciężkiego sprzętu wojskowego

– wskazuje ukraiński ambasador.

Brytyjska klasa polityczna zgodna w sprawie Ukrainy

Zwraca uwagę, że w kwestii pomocy dla Ukrainy w Wielkiej Brytanii panuje pełna zgoda, zatem nie uważa, by obecne problemy brytyjskiego premiera w kraju, czy nawet jego hipotetyczne odwołanie z tej roli, wpłynęło na politykę wobec Ukrainy. Podkreśla, że to nie tylko Boris Johnson opowiada się za pomocą dla jego kraju. Jako przykład Prystajko przywołał wydarzenie sprzed kilku dni, w którym brali udział zarówno Johnson, jak i lider opozycji Keir Starmer, i ten drugi zapewnił go, że choć w wielu kwestiach różni się z rządem zasadniczo, to w sprawie pomocy dla Ukrainy się zgadza.

Zapytany, czy nie obawia się, że w przypadku przeciągającej się wojny brytyjska opinia publiczna może w którymś momencie zacząć mieć wątpliwości co do dalszego finansowania pomocy dla Ukrainy, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów życia w kraju, ukraiński ambasador odpowiada, że to są długoterminowe wybory, których trzeba teraz dokonać.

Jeśli chcemy przygotowywać się do długiej wojny, powinniśmy zacząć produkować broń, której zaczyna brakować w naszych magazynach, i w Wielkiej Brytanii też. Lub można przyjąć stanowisko, że trzeba zrobić wszystko, by skończyć tę wojnę teraz i nie pozwolić, by ciągnęła się ona latami. Sądzę, że Wielka Brytania jest zdania, żeby pomagać Ukrainie teraz, bo udowodniła ona, że walczy i warto w nią inwestować

– mówi Prystajko.

CZYTAJ TEŻ: Pożar w Warszawie. Strażacy ustalili jego źródło

CZYTAJ TEŻ: Dmytro Kułeba: Zaprosiłem Niemcy do objęcia przewodnictwa w odbudowie jednego z regionów Ukrainy

Wskazuje, że jest to inne podejście niż to prezentowane przez ostatnie osiem lat przez Niemcy i Francję, którym dotychczas pozostawiono wiodącą rolę.

Ta polityka ustępstw wobec Rosji zawiodła, bo nie tylko, że Ukraina nie odzyskała zajętych terytoriów, ale Rosja wkroczyła z pełną siłą militarną. Więc teraz Wielka Brytania, USA, Polska czy Kanada mają prawo mówić, że tamta polityka zawiodła i czas na inne podejście, a tym innym podejściem jest umożliwienie Ukrainie prowadzenia walki

– podkreśla Prystajko. Dodaje jednak: "Może trzeba było to zrobić już osiem lat temu, wtedy nie widzielibyśmy tych dewastujących ataków, które mają miejsce teraz


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik z ostatniej chwili
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS. Zaskakujący wynik

Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na ponad 40 proc. poparcie – wynika z wewnętrznego sondaż przeprowadzonego przez PiS, do którego dotarła Interia.

Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE z ostatniej chwili
Morawiecki: W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć kwestię reformy UE

„W rozmowie z premierem Holandii chcę poruszyć m.in. kwestię reformy UE. To jednomyślność vs większość kwalifikowana; Polska jednoznacznie uważa, że jednomyślność jest zaworem bezpieczeństwa, który chroni przed dominacją większych państw” – poinformował premier Mateusz Morawiecki w środę.

Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy” z ostatniej chwili
Komisarz UE ds. sprawiedliwości: „Komisja ds. badania rosyjskich wpływów budzi poważne obawy”

– Powołanie komisji do zbadania rosyjskiej ingerencji w bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007–2022 budzi poważne obawy co do zgodności z prawem unijnym – oświadczył w czwartek podczas debaty w Parlamencie Europejskim komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi” z ostatniej chwili
Wałęsa podałby rękę Kaczyńskiemu? „Jeśli padnie na kolana i przeprosi”

Były prezydent Lech Wałęsa w wywiadzie dla Onetu zdradził, w jakich okolicznościach mógłby pogodzić się z Jarosławem Kaczyńskim i podać mu rękę.

Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym” z ostatniej chwili
Wielka Brytania: Polak pobity kijem golfowym przez grupę nastolatków. „Ohydny atak na tle rasowym”

W Telford, w środkowo-zachodniej Anglii, grupa nastolatków zaatakowała kijem golfowym obywatela Polski, wskutek czego trafił on do szpitala, a będącego świadkiem ataku jego 10-letniego syna zwyzywała – poinformowała w środę policja regionu West Mercia.

Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO” z ostatniej chwili
Rosja zamyka dwie fińskie placówki konsularne. „To odwet za NATO”

Rosja ogłosiła, że od lipca funkcjonowanie fińskich placówek konsularnych w Murmańsku i Pietrozawodsku nie zostanie wznowione oraz że zamyka swój konsulat generalny w Lappeenrancie przy granicy z Finlandią. W Moskwie do MSZ na rozmowę wezwano fińskiego ambasadora Anttiego Helanterę. To kolejny odwet za wejście Finlandii do NATO – komentuje fińska prasa.

Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!” z ostatniej chwili
Debata w PE o komisji ds. rosyjskich wpływów. Beata Szydło nie przebierała w słowach: „Wstyd, Sikorski!”

– Wstyd, Sikorski, że byłeś kiedyś ministrem spraw zagranicznych! Wstyd, że na tej sali są teraz byli polscy premierzy, którzy kiedyś reprezentowali partie, które zaciągały w Moskwie pożyczki – mówiła podczas debaty w Parlamencie Europejskim była premier Beata Szydło.

Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany z ostatniej chwili
Głośny transfer na horyzoncie. Agent Lewandowskiego został przyłapany

Menadżer Roberta Lewandowskiego pojawił się w Barcelonie. Pini Zahavi został przyłapany w towarzystwie prezesa Barcelony Joana Laporty. Z informacji mediów wynika, że chodzi o głośny transfer.

Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO z ostatniej chwili
Macron chce ROZBROJENIA wschodniej flanki NATO

Emmaneul Macron opowiedział się za częściowym rozbrojeniem wschodniej flanki NATO po wojnie w Ukrainie.

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję z ostatniej chwili
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich. Parlament Europejski podjął pilną decyzję

Jeszcze w środę wieczorem Parlament Europejski zajmie się podpisaną przez prezydenta ustawą o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Emerytury
Stażowe