Witold Waszczykowski bez ogródek o działaniach Macrona. "To, co głosi, jest szalenie niebezpieczne"

Eurodeputowany PiS i był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w krytyczny sposób odniósł się do ostatnich słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczących wojny na Ukrainie.
 / Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency/ CC BY 2.0 Witold Waszczykowski bez ogródek o działaniach Macrona.
/ Flickr/ EU2017EE Estonian Presidency/ CC BY 2.0 / Flickr / EU2017EE Estonian Presidency / CC BY 2.0

Francuski prezydent, jak podają ukraińskie media, zasugerował kontrowersyjny sposób zakończenia wojny – wezwał Ukrainę do zrezygnowania ze swojej suwerenności i oddania części swego terytorium Rosji, by ta mogła zachować twarz.

Do powyższych wiadomości odniósł się Witold Waszczykowski.

On wypowiedział pogląd, który jest bardzo powszechny w Europie Zachodniej. Ta wojna w Europie Zachodniej jest bardzo źle postrzegana z punktu widzenia wieloletnich koncepcji Europy Zachodniej, aby całą architekturę bezpieczeństwa w Europie budować z Rosją.

– ocenił polityk.

Zdaniem Waszczykowskiego to Francja, a tym bardziej Niemcy opierały swoją obecną dominację w Europie o "wielkie zaplecze surowcowe rosyjskie", a sankcje nie służą tej współpracy. Z tego względu gotowe są dążyć do jak najszybszego zakończenia wojny, nawet za cenę jak najbardziej niekorzystnych warunków dla Ukrainy.

Oni nie patrzą więc na zbrodnie, nie patrzą na tragedie, nie patrzą na całość, na suwerenność, na niepodzielność takiego czy innego kraju (...). Można się zżymać, można to potępiać, bo to jest polityka skrajnie niemoralna oczywiście, ale taka jest. Trzeba to upubliczniać, pokazywać i piętnować"

 – powiedział dodał był minister spraw zagranicznych w rozmowie z portalem wpolityce.pl

Witold Waszczykowski: To szalenie niebezpieczne

Ponadto polityk PiS wysunął tezę, że jest to precedens niebezpieczny. Sugestie takie jak ta, którą miał złożyć Macron mają działać także na niekorzyść Polski i nieść za sobą niebezpieczeństwo podzielenia przez Polskę losów Ukrainy.

Można przewidywać, że taki wzór postępowania Macrona wobec Ukrainy może nastąpić wobec Polski

 – stwierdził europoseł.

CZYTAJ TEŻ: Sztab armii ukraińskiej przewiduje najbliższe ruchu Rosjan. Wskazano najbliższe cele ataku

CZYTAJ TEŻ: Wszyscy zachwyceni występem Krystiana Ochmana na Eurowizji, ale nie Manuela Gretkowska - "Prowincjonalna tandeta"

Jak tłumaczy eurodeputowany, zachodni politycy nie chcieliby ratować Polski, gdyby ta została zaatakowana przez Rosję np. poprzez "incydent na granicy polskiej z Królewcem i ewentualnie zabór Braniewa". Wskazał tutaj na podobieństwo sytuacji do tej z września 1939 roku, kiedy "nie chcieli umierać za Gdańsk".

To, co głosi Macron, jest szalenie niebezpieczne

 –podsumował polityk.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe