Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych

Jak podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), zniszczenie przez Ukraińców znacznej części rosyjskiej brygady strzelców zmotoryzowanych, która 11 maja próbowała przekroczyć most pontonowy na rzece Siverskyi Doniec, wstrząsnęło znanymi rosyjskimi blogerami militarnymi.
Klęska Rosjan na rzece Doniec Nerwowo w Rosji po klęsce na rzece Doniec. Znani militarni blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych
Klęska Rosjan na rzece Doniec / fot. Twitter @The Times

Klęska Rosjan na rzece Doniec

Przypomnijmy: Brytyjski dziennik „The Times” poinformował w piątek, że rosyjska armia straciła prawie cały batalion podczas próby przeprawy przez rzekę Doniec we wschodniej Ukrainie. Podano, że ponad 70 czołgów i opancerzonych wozów bojowych zostało zniszczonych, a około 1000 żołnierzy zginęło.

Walka została opisana jako jedno z najcięższych starć w regionie. Rosyjski batalion został zniszczony przez intensywny ostrzał artyleryjski i ataki lotnicze armii ukraińskiej.

„Analiza zdjęć lotniczych sugeruje, że zniszczono aż 73 czołgi T-72 i T-80, opancerzone wozy bojowe BMP, ciągniki opancerzone, holownik i inny sprzęt. Z nieba widoczne były także zwęglone szczątki pontonu. Liczba rosyjskich ofiar jest trudna do potwierdzenia, ale ukraińskie źródła wojskowe sugerują, że mogło zginąć od 1000 do 1500 żołnierzy. Eksperci wojskowi twierdzą, że liczba ta może być wysoka, ponieważ siły były skoncentrowane wokół przeprawy” – informuje „The Times”.

Czytaj więcej: Potężne uderzenie Ukraińców! „Zginęło nawet 1000 rosyjskich żołnierzy i zniszczono 70 czołgów i wozów opancerzonych”

ISW: Rosyjscy blogerzy krytykują niekompetencje wojskowych

Informacje o klęsce wojsk rosyjskich na rzece Doniec obiegły światowe media, a w końcu dotarły także do Rosji. Jak podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW), doniesienia te wstrząsnęły znanymi rosyjskimi blogerami militarnymi. 

Blogerzy ci zaczęli komentować niekompetencję rosyjskich wojskowych wśród setek tysięcy swoich czytelników. Próba przeprawy przez rzekę wykazała się porażającym brakiem wyczucia taktycznego, gdyż na zdjęciach satelitarnych widać zniszczone rosyjskie pojazdy ciasno zbite na obu końcach zniszczonego mostu, co wyraźnie umożliwiło ukraińskim artylerzystom zabicie setek żołnierzy i zniszczenie wielu pojazdów za pomocą skoncentrowanych uderzeń. Blogerzy, którzy do tej pory kibicowali rosyjskiemu wojsku, skrytykowali dowództwo rosyjskich sił zbrojnych za to, że nie wyciągnęło wniosków z doświadczeń wojennych. Wyrazili też obawę, że nieustanne forsowanie rosyjskiej propagandy utrudnia im zrozumienie, co tak naprawdę się dzieje” – podaje ISW. Zdaniem ośrodka skutki zmiany podejścia militarnych blogerów są trudne do określenia, ale mogą być znaczące.

„Ludzie żyjący pod rządami reżimów podlegających ścisłej cenzurze często bardziej ufają osobom, które wydają się być niezależne od rządu, ale generalnie są z nim zgodne, niż jego linii (nawet bardziej niż obywatele społeczeństw demokratycznych). Komentarze tych poczytnych blogerów militarnych mogą podsycić narastające w Rosji wątpliwości co do perspektyw Rosji w tej wojnie i kompetencji rosyjskich dowódców wojskowych” – twierdzą analitycy ISW.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe