Pieskow informuje, że „Putin odwołał szturm na Azowstal ze względów humanitarnych”

Mariupol stał się terenem zaciekłych walk niemal na samym początku rosyjsko-ukraińskiej wojny. Jak podaje strona ukraińska, pozostaje on jednak najdłużej broniącym się terenem otoczonym ze wszystkich stron przez wroga. Rzecznik Kremla zapowiada jednak przełom w sprawie, a zmiany według niego ma za sobą pociągnąć najnowszy rozkaz Putina dot. Azowstalu.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Pieskow informuje, że „Putin odwołał szturm na Azowstal ze względów humanitarnych”
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / PAP/EPA/ALEXANDER NEMENOV / POOL

Siły ukraińskie w Mariupolu zostały zepchnięte do hal kombinatu metalurgicznego Azowstal, gdzie przez długi czas bronili się żołnierze pułku Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Obok ukraińskich żołnierzy w Azowstalu chronili się także lokalni cywile.

Mariupol leży obecnie na drodze do realizacji jednego z rosyjskich celów wojny – zdobycia połączenia lądowego między anektowanym w 2014 roku Krymem a resztą terytorium Rosji.

Rzecznik Kremla Dymitr Pieskow podzielił się jednak specjalną wiadomością. Ogłosił, że prezydent Putin odwołał szturm na Azowstal. Jak twierdzi strona rosyjska, za taką decyzją stoją względy humanitarne.

Żołnierze wezwani do poddania się

Putin miał nakazać, by wszyscy cywile chroniący się na terenie Azowstalu mogli opuścić zakład i udać się w dowolnym kierunku. Ukraińscy żołnierze zostali zaś wezwani do złożenia broni,

z gwarancją, że będą traktowani zgodnie z aktami prawa międzynarodowego

– zapewniał rzecznik rządu w Moskwie.

– Prezydent Rosji Władimir Putin nakazał odwołać szturm na hutę Azowstal w Mariupolu i zablokować strefę przemysłową, umożliwiając cywilom i żołnierzom, którzy złożyli broń, opuszczenie tego terenu

– objaśnił Pieskow.

CZYTAJ TEŻ: McDonald's definitywnie opuszcza Rosję. „Dalsze prowadzenie tu biznesu nie jest już możliwe

CZYTAJ TEŻ: Platforma miała „zablokować sprzedaż Lotosu Rosjanom”? To nagranie mówi zupełnie co innego [WIDEO]

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe