Fatalne morale Rosjan. Ukraiński wywiad: 100 rosyjskich czołgistów się poddało

Ukraiński wywiad podaje, że wszedł w posiadanie dokumentu podającego straty ważnej rosyjskiej jednostki na początku wojny. Wynika z niego m.in., że wielu Rosjan zdezerterowało.
Zniszczony wóz Rosjan Fatalne morale Rosjan. Ukraiński wywiad: 100 rosyjskich czołgistów się poddało
Zniszczony wóz Rosjan / PAP/Mykola Kalyeniak

Z wykazu strat 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej wynika, że do 15 marca zginęło 61 żołnierzy, 209 zostało rannych, a 44 zaginęło. Co ciekawe, wykaz wspomina również o dezercjach - prawie 100 żołnierzy armii uciekło z pola walki.

Stworzona przez Stalina, odtworzona przez Putina

1 Gwardyjska Armia Pancerna powstała podczas walk Sowietów z Niemcami. W kwietniu 1944 roku narodziła się z przekształcenia 1. Armii Pancernej. Po wojnie stacjonowała na terenie podległej ZSRR Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Po usunięciu garnizonów radzieckich w latach 90. została przeniesiona do Smoleńska i tam w 1998 roku rozwiązana

W 2014 roku, kiedy Rosja anektowała Krym i wsparła rebelię separatystów w Donbasie, prezydent Władimir Putin podpisał akt odtworzenia jednostki.

CZYTAJ TEŻ: Przełom w sprawie Mariupola? Rozkaz wydał sam Putin

CZYTAJ TEŻ: Koszmarny wypadek w Niewieścinie: Ciężarówki zmiażdżyły auto. Wszyscy pasażerowie zginęli

W skład 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej wchodzą dwie dywizje: pancerna i zmechanizowana; siedem brygad: pancerna, zmechanizowana, rozpoznawcza, artyleryjska, dwie rakietowe oraz specjalna brygada dowodzenia; pułk inżynieryjny i pułk chemiczny. Jednostka organizacyjnie należy do Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe