Dlaczego Putin zgodził się na ewakuację Azowstalu? Amerykański instytut odpowiada

Instytut Studiów nad Wojną wskazuje, że przyczyną takiej decyzji Putina nie musiała być presja zagranicy. Eksperci wskazują, że za zmianą stanowiska Putina może stać niezadowolenie elit na Kremlu.
Żołnierz ewakuowany z zakładów Azowstalu Dlaczego Putin zgodził się na ewakuację Azowstalu? Amerykański instytut odpowiada
Żołnierz ewakuowany z zakładów Azowstalu / PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

Ukraina i Federacja Rosyjska podpisały układ dot. ewakuacji hal Azowstalu. Na terenie kombinatu metalurgicznego w Mariupolu niemal od początku wojny bronili się żołnierze pułku Gwardii Narodowej Azow oraz 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Teraz media spekulują, czy Putin dotrzyma słowa i wymieni pojmanych Ukraińców na jeńców rosyjskich.

Eksperci Instytutu Studiów nad Wojną podkreślają, że prezydent Władimir Putin mógł zgodzić się na ewakuację obrońców Mariupola, ponieważ spotykał się z rosnącą krytyką na Kremlu.

Zdaniem analityków instytutu Moskwa po wycofaniu wojsk z obwodu kijowskiego oraz okolic Charkowa potrzebuje sukcesu w postaci realizacji chociaż jednego z celów wojennych – zdobycia połączenia lądowego między anektowanym Krymem a resztą rosyjskich terytoriów. Na drodze do realizacji tego założenia od dawna stał Mariupol i jego obrońcy.

Dlatego, zdaniem Instytutu Studiów nad Wojną, Putin zgodził się na przyjęcie warunków kapitulacji żołnierzy z Mariupola, ponieważ rosyjska propaganda gorączkowo potrzebuje jakiegoś sukcesu, którym mogłaby posłużyć się w swoim przekazie np. do mobilizowania mas rosyjskiego społeczeństwa.

Duma Państwowa nie zgodzi się na wymianę jeńców?

Wśród rosyjskich władz brak jest pełnej zgody co do kwestii wymiany jeńców. Część z rosyjskich polityków domaga się ich ukarania.

Podczas ostatnich obrad izby niższej rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej, jej przewodniczący Wiaczesław Wołodin wezwał rosyjski rząd do postawienia przed sądem „nazistowskich zbrodniarzy”.

CZYTAJ TEŻ: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Podano zarobki ochotników

CZYTAJ TEŻ: [wideo] „Nie odpowiem panu, (…) mieliśmy rozmawiać o mieszkaniach”. Kompromitacja posłanki Lewicy u red. Mazurka

Do ukarania „przestępców” wzywał m.in. deputowany Anatolij Wasserman

– Grupa terrorystyczna Ukraina powiedziała, że kapitulacja bojowników nazistowskiego pułku Azow jest pierwszym krokiem do ich uwolnienia poprzez wymianę. Jest jasne, że wymiana przynajmniej jednego z tych przestępców zostanie ogłoszona przez zbiorowy Zachód zwycięstwem Ukrainy. Uważam, że konieczne jest przyjęcie uchwały, a nawet ustawy zakazującej wymiany któregokolwiek z nazistowskich zbrodniarzy

– mówił Rosjanin w parlamencie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe