Symbol rosyjskiej inwazji na koszulce. Rosyjski sportowiec zdyskwalifikowany

Rosyjski gimnastyk Iwan Kuliak otrzymał karę dyskwalifikacji na rok. Został ukarany za wystąpienie na podium pucharu świata z symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę – literą „Z”.
 Symbol rosyjskiej inwazji na koszulce. Rosyjski sportowiec zdyskwalifikowany
/ Flickr/ Just Click's With A Camera

Iwan Kuliak w marcu zajął trzecie miejsce w ćwiczeniach na poręczach w ramach Pucharu Świata w Dausze. Warto zauważyć, że złoty medal przypadł Ukraińcowi Ilii Kowtunowi. Obok kolegi Rosjanin wystąpił w koszulce z naklejoną literą „Z”.

Sprawie przyjrzała się Międzynarodowa Federacja Gimnastyczna. Za powyższy czyn Rosjanin został ukarany zawieszeniem w sporcie na okres 12 miesięcy.

Sportowiec został też zobowiązany do oddania zdobytej w turnieju nagrody finansowej oraz zwrotu kosztów procesowych.

Trener gimnastyka oraz szefowa rosyjskiej delegacji nie zostali w żaden sposób ukarani.

Dlaczego ƒ„Z”

Litera „Z” stanowi nieformalny symbol poparcia dla „specjalnej operacji militarnej”, jak Kreml nazywa trwającą inwazję. Symbol został rozpromowany przez zdjęcia rosyjskich wojsk z terenów objętych działaniami wojennymi – Rosjanie często malowali na swoich wozach litery oznaczające przynależność pododdziału do danego rodzaju wojsk. 

Pierwotnie litera „Z” oznaczała wojska lądowe Federacji Rosyjskiej. „Z” w kwadracie to siły Krymu, „V” to piechota morska, „X” – Czeczeni z oddziałów Ramzana Kadyrowa, tzw. kadyrowcy, zaś „A” określa siły specjalne.

Z czasem litera „Z” jako występująca najczęściej nabrała nowego znaczenia w rosyjskiej propagandzie. Pojawiła się nawet 9 maja podczas obchodów z okazji Dnia Zwycięstwa, gdzie prezydent Rosji Władimir Putin oskarżał Zachód o bycie winnym rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Za przyczynę ataku wskazał politykę NATO, które prowadziło „aktywny rozwój wojskowy” na terenach sąsiadujących z Rosją.

– Systematycznie tworzono całkowicie nieakceptowane przez nas zagrożenie, i to bezpośrednio na naszych granicach. Wszystko wskazywało na to, że starcie z neonazistami, banderowcami, na których postawiły Stany Zjednoczone i ich młodsi towarzysze, będzie nieuniknione. (…) Rosja odpowiedziała na tę agresję w sposób wyprzedzający

– twierdził Putin.

CZYTAJ TEŻ: Putin zgodził się na ewakuację Azowstalu. Jest wyjaśnienie, dlaczego tak postąpił

CZYTAJ TEŻ: Warszawa: Zapadł wyrok ws. tzw. Babci Kasi. Sąd przyznał jej… 20 tys. zł zadośćuczynienia

W Rosji dostępne są koszulki, lizaki oraz rozmaite gadżety z literą „Z”. Rosyjska agencja prasowa RIA Nowosti zaprezentowała nawet świąteczne wypieki z lukrowanym symbolem rosyjskiej inwazji.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe