Co z czołgami dla Polski? Jest odpowiedź Niemiec

Rzecznik niemieckiego rządu skomentował sprawę niezrealizowania niemieckich obietnic przekazania Polsce czołgów w zamian za maszyny, które Polska dostarczyła zaatakowanej Ukrainie
Czołg Leopard 2A7 Co z czołgami dla Polski? Jest odpowiedź Niemiec
Czołg Leopard 2A7 / Flickr/ Katzennase / CC BY-SA 2.0

24 maja prezydent Andrzej Duda uczestniczył w zjeździe Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Skrytykował tam Niemcy za zwlekanie z realizacją obietnicy przekazania Polsce czołgów typu Leopard 2A7, które RFN miała zapewnić Polsce w zamian za radzieckie maszyny, jakie Polska oddała Ukraińcom. Rząd RP miał dostarczyć Ukrainie ok. 200 czołgów T-72 oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.

Prezydent: Niezrealizowanie obietnicy to dla nas duży zawód

Media wskazują, że Ukraina zabiegała o dostarczenie czołgów radzieckiej produkcji, ponieważ stanowią one podstawę ukraińskich wojsk pancernych i dlatego Siły Zbrojne Ukrainy posiadają już załogi przeszkolone z obsługi maszyn.

– Liczymy na wsparcie ze strony Niemiec. Dzisiaj ogromna część polskich czołgów, które stanowią wyposażenie polskiej armii, to niemieckie czołgi Leopard. (...) Jeżeli zostalibyśmy wsparci przez naszych sojuszników z Niemiec jakąś partią czołgów, które stanowiłyby dla nas zastępstwo za te czołgi, które oddaliśmy Ukrainie, bylibyśmy bardzo wdzięczni (…) Mieliśmy taką obietnicę. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały z tej obietnicy wywiązać. Jest to dla nas duży zawód

mówił prezydent Duda.

Merz: Najwyraźniej rząd Niemiec nie dotrzymał obietnic

Za Polską ujęła się część niemieckiej opozycji. Lider największej opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz wezwał rząd kanclerza Olafa Scholza o ustosunkowanie się do zarzutów strony polskiej.

– Oskarżenia polskiego prezydenta pod adresem rządu niemieckiego są bardzo poważne. Najwyraźniej rząd niemiecki złożył obietnice (...), które nie zostały dotrzymane

– tłumaczył niemiecki polityk.

Do wezwania opozycyjnego polityka odniósł się rzecznik rządu Niemiec Steffen Hebestreit. Twierdził, że niemieccy włodarze są zaskoczeni stanowiskiem Polski. Według słów Niemca, rząd RFN od początku komunikował Polsce, że "będzie musiał zobaczyć, co może zrobić".

CZYTAJ TEŻ: Seria wybuchów w Hiszpanii. Są ofiary

CZYTAJ TEŻ: Rosyjska propaganda nie ustaje w kuriozalnych oskarżeniach. Pojawił się polski wątek

Polacy zabiegają o przekazanie im nowego modelu czołgów Leopard, zaś Niemcy swoje zwlekanie tłumaczą tym, że Bundeswehra posiada stosunkowo niewiele i dlatego musi najpierw zwiększyć produkcję Leopardów.

– Był wyraźny wniosek Warszawy o przekazanie Polsce najnowocześniejszych czołgów Leopard 2A7, ale problem polega na tym, że sama Bundeswehra ma tylko niewielką liczbę — ok. 50 — tych czołgów (...) W przygotowaniu są kolejne, ale nie stoją one nigdzie na placu budowy ani w fabryce. Muszą być wyprodukowane

– twierdził Niemiec.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemieckie media: Polska internacjonalizuje sprawę reparacji Wiadomości
Niemieckie media: Polska "internacjonalizuje" sprawę reparacji

Warszawa domaga się od Berlina 1,3 bln euro za zbrodnie popełnione przez Niemców w Polsce podczas II wojny światowej. Arkadiusz Mularczyk podczas swej pierwszej wizyty w Berlinie punktował kolejne zarzuty wobec rządu federalnego – analizuje pierwszy dzień pobytu wiceszefa polskiego MSZ w stolicy RFN publicysta dziennika „Welt” Philipp Fritz.

Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams Wiadomości
Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams

Departament Stanu USA zezwolił na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów - poinformowała we wtorek należąca do Pentagonu Defense Security Cooperation Agency (DSCA). To wozy w starszej wersji, które mają wypełnić lukę po czołgach ofiarowanych Ukrainie.

Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski Wiadomości
Premier powinien podać się do dymisji? Znamienne słowa polityka Solidarnej Polski

Pieniędzy nie ma, to są fakty. Jeżeli ktoś chce podjąć decyzje o złożeniu wniosku, my nie blokujemy tego jako Solidarna Polska – mówił o braku środków z KPO poseł Solidarnej Polski Michał Wójcik. Został także zapytany o to, czy w związku ze sporem Brukseli z Warszawą i braku pieniędzy z KPO, premier Mateusz Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Eksces orzeczniczy. NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej Wiadomości
"Eksces orzeczniczy". NSA uderzył w Trybunał Konstytucyjny. Jest odpowiedź prezes Julii Przyłębskiej

Naczelny Sąd Administracyjny nie ma kompetencji do jakiegokolwiek kontrolowania działalności orzeczniczej Trybunału Konstytucyjnego. Wszyscy sędziowie TK wybrani przez Sejm, od których prezydent przyjął ślubowanie, jak i wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta, są sędziami w rozumieniu konstytucji - oświadczyła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska.

Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol” Wiadomości
Jego filmy znała cała Polska. Nie żyje reżyser takich hitów jak „Kogel-mogel” czy „Och, Karol”

W wieku 86 lat zmarł znany polski reżyser Roman Załuski. Reżyserował takie hity jak m.in. "Wyjście awaryjne" (1982), "Och, Karol" (1985) czy "Kogel-mogel" (1988).

Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach Wiadomości
Spore zaskoczenie w USA. Były doradca Trumpa „zdecydowanie rozważa” start w wyborach

John Bolton, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Donalda Trumpa, powiedział, że "zdecydowanie rozważa" start w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku, w dużej mierze by rzucić wyzwanie Trumpowi - podała telewizja CNBC.

Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu” Wiadomości
Rozmowy z Niemcami ws. rozmieszczenia wyrzutni Patriot. Błaszczak mówi o „rozczarowaniu”

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony, z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia – przekazał we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję. Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę. Wiadomości
"Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję". Politico: Niemcy łamią swoje kluczowe zobowiązanie po rosyjskim ataku na Ukrainę.

- Niemcy wycofują się z obietnic dotyczących wydatków na obronność złożonych po inwazji na Ukrainę - piszą Hans von der Burchard i Gabriel Rinaldi na łamach Politico - Zaufanie do Niemiec? Nie, dziękuję - komentuje europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty Wiadomości
Węgry zablokowały pakiet dla Ukrainy? Orban odpiera zarzuty

Nie było żadnego weta, ani szantażu. Chcemy jednak przekonać państwa członkowskie UE, że wspólne zadłużenie UE nie jest rozwiązaniem – stwierdził w mediach społecznościowych premier Węgier Viktor Orban.

Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy Wiadomości
Macron zareagował na krytykę ze strony Polski, USA i Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe