Rosjanie wściekli. Zmiana nastrojów opinii publicznej

Pozarządowa organizacja przeprowadziła w Rosji sondaż, z którego wynika, że społeczeństwo Federacji Rosyjskiej odrzuca możliwość pójścia na ustępstwa wobec Zachodu w celu zniesienia surowych sankcji. Rosjanie negatywnie wypowiadają się również o pomysłach podpisania ewentualnego porozumienia w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie.
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin Rosjanie wściekli. Zmiana nastrojów opinii publicznej
Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin / fot. YouTube / Russia Inside

Jedynie 13 proc. Rosjan popiera pójście Kremla na ustępstwa względem Zachodu. Warto podkreślić, że wyniki sondażu wskazują na większe rozpowszechnienie postawy ugodowej wśród Rosjan poniżej 40. roku życia.

Sondaż sprawdził także, jak Rosjanie patrzą w przyszłość. Starsze pokolenia największego państwa świata z optymizmem spoglądają w przyszłość, licząc, że ta przyniesie wzmocnienie wpływów Moskwy na świecie i powrót do statusu imperialnego utraconego po upadku Związku Radzieckiego. Znacznie mniejsze nadzieje wyrażają tutaj młodzi Rosjanie – tylko 28 proc. spodziewa się odbudowy imperium.

Narasta wrogość Rosjan do Ameryki

Rosyjska pozarządowa organizacja Levada Analytical Center prowadzi także sondaże badające nastawienie Rosjan do społeczeństwa USA. Z danych pracowni wynika, że od upadku Związku Radzieckiego Rosjanie żywili wobec Amerykanów umiarkowaną sympatię. Wszystko zmieniło się pod koniec roku 2021, kiedy narastało napięcie, owocujące 24 lutego br. wojną na Ukrainie.

Po upadku ZSRR Rosjanie w większości liczyli, że Stany Zjednoczone wezmą udział w odbudowie wykończonej gospodarki Federacji Rosyjskiej. Wojna zmieniła jednak wszystko – ponownie znaczna część Rosjan stała się zajadłymi wrogami USA.

CZYTAJT TEŻ: Andrzej Duda „ogłasza mobilizację i dołączenie Polski do wojny”? Fałszywe nagranie krąży w chińskiej sieci

CZYTAJ TEŻ: Tarcza antyinflacyjna wydłużona. Jest decyzja prezydenta

Levada Analytical Center sprawdziła również, których polityków Rosjanie uznają za autorytety i synonim przywódców wielkiej klasy. Prócz prezydenta Rosji Władimira Putina wskazali kluczowych sojuszników Kremla: przywódcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę oraz sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe