Niemcy się zbroją. Jest zgoda parlamentu na ogromne dofinansowanie Bundeswehry

Jak informuje portal Tagesschau, rządząca Niemcami koalicja SPD, Zielonych i FDP uzgodniła wraz z opozycyjną Unią CDU/CSU w weekend szczegóły specjalnego funduszu dla Bundeswehry
Niemiecki czołg Leopard 2A7 Niemcy się zbroją. Jest zgoda parlamentu na ogromne dofinansowanie Bundeswehry
Niemiecki czołg Leopard 2A7 / Flickr/ Katzennase / CC BY-SA 2.0

„Rozmowy zostały pomyślnie zakończone” – poinformowały obie strony w niedzielę wieczorem w Berlinie, po trwających ponad trzy godziny negocjacjach w federalnym ministerstwie finansów.

Dozbrojenie Bundeswehry

Jak przypomina Tagesschau, kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu w wysokości 100 mld euro trzy dni po rosyjskim ataku na Ukrainę, 27 lutego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na zwiększenie regularnego budżetu obronnego w ciągu kilku lat.

Wspólnie zapewnimy, że Bundeswehra zostanie wzmocniona dodatkowymi inwestycjami w wysokości 100 miliardów euro w nadchodzących latach

– potwierdził minister finansów Christian Lindner (FDP). Dodał, że tzw. „dwuprocentowy cel NATO” (przeznaczanie 2 proc. PKB rocznie na obronność) zostanie osiągnięty „w ciągu kilku lat”.

Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi ma zostać wdrożony przyspieszony plan zamówień uzbrojenia dla armii. Ponadto rząd ma przygotować strategię wzmocnienia bezpieczeństwa w przestrzeni cybernetycznej i informacyjnej.

"Negocjacje z opozycyjną Unią były konieczne, ponieważ fundusz specjalny ma być zawarty w Ustawie Zasadniczej"

– podkreśla Tagesschau i wyjaśnia, że nowelizacja konstytucji wymaga większości dwóch trzecich głosów w Bundestagu i Bundesracie, a koalicja rządowa nie jest w stanie przegłosować jej samodzielnie. Wraz z Unią dysponuje jednak większością dwóch trzecich głosów, wymaganych do zatwierdzenia funduszu specjalnego, finansowanego długiem w ustawie zasadniczej.

CZYTAJ TEŻ: Tragiczne wieści z Ukrainy. "Wskutek ostrzału zginął francuski dziennikarz"

CZYTAJ TEŻ: "Nazwałeś mnie pedofilem, choć moją jedyną winą jest to, że jestem księdzem". Młody kapłan napisał do hejtera

Punktem spornym dyskusji było ustalenie celu, na jakie będzie przeznaczony specjalny fundusz. Unia chciała, aby służył on wyłącznie celom Bundeswehry.

Zieloni nalegali natomiast, aby te 100 mld zostało również wykorzystane na finansowanie cyberobrony i wsparcia dla krajów partnerskich”

– opisuje Tagesschau. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe