Co PO zrobiła w sprawie Lotosu? Zapytano Polaków [SONDAŻ]

43 proc. ankietowanych jest zdania, że Platforma Obywatelska była gotowa sprzedać Rosjanom polski koncern naftowy Lotos, 25 proc. respondentów jest odmiennego zdania – wynika z sondażu Social Changes przeprowadzonego na zlecenie portalu wPolityce.pl.
 Co PO zrobiła w sprawie Lotosu? Zapytano Polaków [SONDAŻ]
/ fot. materiał prasowy Lotos SA

W zeszłym tygodniu RMF FM podało, że rząd PO dopuścił w 2011 r. rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tego Rosjanie oczekiwali od rządu Tuska! Chodzi o kluczowe sprawy dla bezpieczeństwa Polski

RMF FM powołało się na odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Pracownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadziła badanie w tej sprawie.

43 proc. respondentów oceniło, że PO chciało sprzedać Rosjanom koncern naftowy Lotos. Odmiennego zdania było 25 proc. ankietowanych, natomiast 32 proc. - nie potrafiło określić stanowiska w tej sprawie.

Z sondażu wynika także, że 86 proc. respondentów, którzy stwierdzili, że PO było skłonne oddać Lotos w ręce Kremlu, w hipotetycznych wyborach parlamentarnych zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę. W przypadku sympatyków Koalicji Obywatelskiej 13 proc. zgodziło się z tym stwierdzeniem, natomiast Polski 2050 - 23 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 20 maja do 23 maja 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe