[WIDEO] Zaskoczeni? Donald Tusk dumny z „nocnej zmiany”

30 lat temu, późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł rząd Jana Olszewskiego, pierwszy gabinet po II wojnie światowej wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji polityków. O jego upadku zadecydowały również podziały w środowisku Solidarności. Dziś Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Nowej Rudy i ziemi kłodzkiej otwarcie przyznał, że jest dumny z minionych wydarzeń.
 [WIDEO] Zaskoczeni? Donald Tusk dumny z „nocnej zmiany”
/ zrzut ekranu / Facebook / Platforma Obywatelska

Trwa otwarte spotkanie Donalda Tuska z mieszkańcami Nowej Rudy i ziemi kłodzkiej. Całe wydarzenie jest transmitowane na oficjalnym profilu na Facebooku Platformy Obywatelskiej.

Podczas spotkania Donald Tusk pozwolił sobie na odrobinę szczerości.

– O nocnej zmianie chętnie porozmawiam. Jestem bardzo dumny, że udało się przerwać ten ponury spektakl pierwszych rządów dzisiejszego PiS-u

– powiedział przewodniczący PO.

Poniżej wspomniany fragment wypowiedzi Tuska:

 

 

30 lat temu upadł rząd Jana Olszewskiego

30 lat temu, późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r., upadł rząd Jana Olszewskiego, pierwszy gabinet po II wojnie światowej wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji polityków. O jego upadku zadecydowały również podziały w środowisku Solidarności.

Pierwsze od kilkudziesięciu lat w pełni wolne wybory odbyły się 27 października 1991 r. O ich wyniku w dużej mierze zadecydowała przyjęta przez Sejm kontraktowy ordynacja proporcjonalna, nieprzewidująca ogólnopolskiego progu wyborczego. Takie prawo wyborcze w połączeniu z kształtującym się systemem partyjnym zaowocowało niezwykle rozbitym składem Sejmu. W ławach poselskich zasiedli reprezentanci aż 24 ugrupowań, z których tylko dziesięć wprowadziło do izby więcej niż dziesięciu posłów. Powołanie nowego rządu wymagało zawarcia niezwykle szerokiej koalicji, łączącej formacje o bardzo różnym programie. Legitymizację nowego Sejmu osłabiała także wyjątkowo niska frekwencja wyborcza, która wyniosła zaledwie 43 proc.

Tutaj zobacz więcej: „Nocna zmiana”. 30 lat temu pod osłoną nocy odwołano rząd Jana Olszewskiego


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe