[WIDEO] "Ulegacie polskiej opozycji, która teraz żebrze, żebyście nie dali Polakom pieniędzy". Mocne wystąpienie Beaty Kempy w PE

Parlament Europejski debatował nt. poparcia, jakiego przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen w końcu udzieliła polskiemu Krajowemu Planowi Odbudowy. w trakcie debaty wielu eurodeputowanych z Polski wygłosiło hasła uderzające w polski rząd. Przeciwko nim wypowiedziała się eurodeputowana Beata Kempa.
Europoseł Beata Kempa [WIDEO]
Europoseł Beata Kempa / Zrzut ekranu FB

Przez długi czas KE odmawiała wypłacenia Polsce należnych jej pieniędzy z Funduszu OdbudowyJako uzasadnienie tej decyzji unijni urzędnicy podawali rzekome łamanie praworządności przez rząd Rzeczypospolitej. Jednym z żądań, jakie stawiała Polsce KE była likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Kiedy Sejm przegłosował likwidację Izby, Europarlament podzielił się w kwestii oceny zasadności stosowania dalszych nacisków na Polskę – część europosłów poparła wypłacenie Polsce należnych środków, ale lewicowo-liberalny odłam PE domaga się stosowania dalszych nacisków na Polskę.

Beata Kempa: Ulegacie polskiej opozycji

Głos w obronie Polski zabrała m.in. eurodeputowana Beata Kempa.

– Chcę tylko powiedzieć pani poseł, że większością, która nie chce słuchać argumentów można przyjąć wszystko i uchwalić 100 kolejnych rezolucji. Można uchwalić że śnieg jest zielony, że ziemia jest kwadratowa.

– mówi europoseł.

– Pani europoseł, która przed chwilą powiedziała, że jesteśmy nową mini-Rosją chcę przypomnieć, żeby jednak odrobiła lekcje z historii. My byliśmy okupowani przez Rosję przez blisko 50 lat i wymordowano nam polskie elity. Prosimy, żeby tutaj uważać na tego typu słowa.

– zwraca uwagę.

– I chcę powiedzieć, że ulegacie państwo polskiej opozycji, która (...) mocno sfrustrowana, bezradna nie potrafi wygrać wyborów - przegrywa prezydenckie, parlamentarne, europejskie, a teraz żebrze, żebyście nie dali Polakom pieniędzy. (...) Ostatnie zdanie do polskiej opozycji: ja myślę, że naród w kolejnych wyborach odpowie wam za to, że tutaj poniewieracie nasz kraj.

– zauważyła Beata Kempa.

Ataki europosłów z Polski

Wśród polskojęzycznych eurodeputowanych, którzy w przemowach postanowili uderzyć w rząd RP znaleźli się m.in. polityk PO Andrzej Halicki, Róża Graefin von Thun und Hohenstein oraz znana z kontrowersyjnych poglądów Sylwia Spurek. Przypomnijmy ich słowa.

– Sami oceńcie, kto kłamie, kto jest nabzdyczony, kto jest arogancki. Macie możliwość porównania. (...) I proszę mi wierzyć - mi możecie zaufać.

– twierdzi Halicki.

– Chciałabym przypomnieć taką drobną rzecz - walczyliśmy przeciwko rządowi autorytarnemu, który nas okupował przez dziesiątki lat. Walczyliśmy o członkostwo w UE, bo to nam gwarantuje rządy prawa, demokrację, to nam gwarantuje wolność. UE gwarantuje nam przestrzeganie prawa, wolne media, gwarantuje nam trójpodział władzy, gwarantuje nam wolne sądy.

– mówi Róża Thun.

– Nasze polskie demokratyczne instytucje są jeszcze jak widać młode i ciągle jeszcze nie dosyć odporne na ataki tych, którzy je niszczą. Tym ważniejsza jest nasza wspólnota wartości, wspólnota rządów prawa i pani jest jej strażniczką, pani przewodnicząca [Ursula von der Leyen – przyp. red.], tego od pani oczekujemy i tego od pani żądamy.

– domaga się.

– Wszyscy wiemy, do czego to prowadzi, jeśli jesteśmy zbyt tolerancyjni wobec reżimów autorytarnych, wobec rządów które łamią nasze zasady i tak postępowano zbyt długo z Fideszem [partia premiera Orbana – przyp. red.] i Orbanem i widzimy ile nas to dzisiaj kosztuje, jak on osłabia naszą Unię. Zna pani historię i wiemy, dokąd prowadzą dyktatury, nietrzymanie się prawa. Wiemy do czego to może doprowadzić.

– zwraca się w języku niemieckim.

Głos w debacie zabrała również Sylwia Spurek.

– Igor Tuleya i Paweł Juszczyszyn – sędziowie odsunięci od wykonywania zawodu. Bart Staszewski – aktywista LGBTIQ pozywany przez administrację [za zniesławienie kilku polskich gmin – przyp. red.]. Justyna Wydrzyńska, obrończyni praw kobiet, za kilka tygodni może zostać skazana przez polski sąd. Elżbieta Podleśna walcząca o demokrację oskarżona min o obrazę uczuć religijnych [za wizerunek Matki Bożej z aureolą w kolorach ideologii LGBT – przyp. red.].

– wymienia Spurek.

– To są historie o praworządności i prawach człowieka. Ludzie walczący w Polsce o te wartości zasługują w Polsce na wsparcie i solidarność i liczyli na UE. Tymczasem KE najpierw monitorowała, upominała i zalecała a teraz skapitulowała. Przegrała z Kaczyńskim, Orbanem i innymi populistami. Są na tej sali posłowie i posłanki którzy mówią o wotum nieufności dla Komisji. I może mają rację, bo wyzwania tej kadencji już dawno KE przerosły - nie obroniła naszych wartości, nie potrafi walczyć z katastrofą klimatyczną, nie walczy o prawa kobiet i osób LGBTIQ.

– oskarża eurodeputowana.

CZYTAJ TEŻ: [WIDEO] "Pani ataki na Polskę służą Putinowi. Zdaje sobie pani z tego sprawę?". Katarina Barley w ogniu pytań w PE

CZYTAJ TEŻ: [video] "Zero wiedzy, ignorancja, napędzanie się ideologiczną nienawiścią i nabzdyczeniem". Potężna orka prof. Legutki na europosłach w PE

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe