„Potworna irytacja”. Nieoficjalnie: Polski rząd wściekły ws. przekazania przez Niemcy czołgów Leopard

Dziennikarz portalu Gazeta.pl Jacek Gądek poinformował w mediach społecznościowych o tym, jak polski rząd odbiera postawę Niemiec ws. przekazania Polsce czołgów Leopard. „Panuje – ujmę dyplomatycznie – potworna irytacja z tego powodu” – przekazał redaktor.
 „Potworna irytacja”. Nieoficjalnie: Polski rząd wściekły ws. przekazania przez Niemcy czołgów Leopard
/ Flickr.com/Kancelaria Premiera

Przypomnijmy: 24 maja prezydent Andrzej Duda uczestniczył w zjeździe Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Skrytykował tam publicznie Niemcy za zwlekanie z realizacją obietnicy przekazania Polsce czołgów typu Leopard 2A7, które RFN miała zapewnić Polsce w zamian za radzieckie maszyny, jakie Polska oddała Ukraińcom. Rząd RP miał dostarczyć Ukrainie ok. 200 czołgów T-72 oraz kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty.

Prezydent: Niezrealizowanie obietnicy to dla nas duży zawód 

Media wskazują, że Ukraina zabiegała o dostarczenie czołgów radzieckiej produkcji, ponieważ stanowią one podstawę ukraińskich wojsk pancernych i dlatego Siły Zbrojne Ukrainy posiadają już załogi przeszkolone z obsługi maszyn.

– Liczymy na wsparcie ze strony Niemiec. Dzisiaj ogromna część polskich czołgów, które stanowią wyposażenie polskiej armii, to niemieckie czołgi Leopard. (…) Jeżeli zostalibyśmy wsparci przez naszych sojuszników z Niemiec jakąś partią czołgów, które stanowiłyby dla nas zastępstwo za te czołgi, które oddaliśmy Ukrainie, bylibyśmy bardzo wdzięczni. (…) Mieliśmy taką obietnicę. Słyszymy, że Niemcy nie będą się chciały z tej obietnicy wywiązać. Jest to dla nas duży zawód – mówił prezydent Duda.

Czytaj więcej: Co z czołgami dla Polski? Jest odpowiedź Niemiec

„Berlin zwyczajnie nas zwodzi”

Tymczasem dziennikarz portalu Gazeta.pl Jacek Gądek zdradził nowe informacje dot. tej sprawy. Jak podał redaktor, w polskim rządzie panuje „potworna irytacja” z powodu zachowania niemieckiego rządu. 

„Jeśli chodzi o przekazanie Polsce czołgów Leopard przez Niemcy, to w polskim rządzie i Pałacu jest – ujmuję to dyplomatycznie – potworna irytacja. Bo Berlin, wedle PL, nie dość że nie chce dać starszych Leopardów, to jeszcze nie chce wpuścić nas do kolejki oczekujących na nowe, za które Polska dużo chce zapłacić” – informuje Jacek Gądek.

„A do tego w Warszawie jest absolutne przekonanie, że rząd Niemiec po prostu publicznie kłamie ws. oczekiwań PL przekazania najnowszych Leopardów” – dodał redaktor.

„Z kolei z tego, jak wyglądają negocjacje z Niemcami, polski rząd wysnuwa wniosek, że Berlin zwyczajnie nas zwodzi. Tak rząd PiS i prezydent odbierają postawę Niemiec” – podsumował Jacek Gądek.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe