Rosyjski krążownik niedaleko wybrzeża Włoch. „Agresywna postawa Moskwy”

Włoskie służby wytłumaczyły, że takie pokazowe operacje to wynik„ agresywnej postawy Moskwy”, która wysyła na Morze Śródziemne coraz więcej swoich jednostek – zaznacza agencja Ansa.
Krążownik
Krążownik "Moskwa" / ukr.net

Chwilowy niepokój we Włoszech wywołała informacja o tym, że rosyjski krążownik rakietowy Wariag przepłynął w odległości 150 mil morskich od brzegów Apulii na południu kraju. Przedstawiciele Marynarki Wojennej, która obserwuje wszystkie rosyjskie jednostki na Morzu Śródziemnym, wyjaśnili, że ich obecność jest coraz częstsza i ma charakter "pokazowy".

Przy tej okazji powtórzono, że zarówno włoska marynarka, jak i NATO bacznie monitorują każdy rosyjski okręt w tym rejonie.

Rosjanie na Morzu Śródziemnym

Jak pisze włoska agencja, informacja o obecności krążownika w pobliżu włoskiego wybrzeża pojawiła się w piątek na specjalistycznych stronach internetowych. Później okręt przepłynął 150 mil, znajdował się więc 300 mil od wybrzeża Apulii, i kierował się w stronę Krety.

Szef sztabu włoskiej marynarki, admirał Enrico Credendino informował kilka dni wcześniej, że na Morzu Śródziemnym znajduje się 18 rosyjskich okrętów nawodnych plus dwa podwodne; tak dużo, jak nigdy wcześniej.

CZYTAJ TEŻ: Tak Rosja uderza w Polskę. „Ławrow kontynuuje działania dezinformacyjne”

CZYTAJ TEŻ: Andrzej Duda: To najważniejsza odprawa MON od kilkunastu lat

Do niedawna Federacja Rosyjska była w posiadaniu tylko trzech jednostek tego typu. Krążownik "Moskwa" został zatopiony 14 kwietnia podczas wojny na Ukrainie wskutek ostrzału pociskami przeciw-okrętowymi typu Neptun. Krążowniki rakietowe brały udział w kluczowych operacjach rosyjskiej armii, m.in. w rosyjskim ataku na Gruzję w 2008 r., w aneksji Krymu 2014 r. i działaniach bojowych w Syrii w roku 2022.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe