Jest zielone światło dla Ukrainy? Nieoficjalne informacje

Komisja Europejska zarekomenduje przyznanie Ukrainie oficjalnego statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej – twierdzi portal Politico.
Wołodymyr Zełenski Jest zielone światło dla Ukrainy? Nieoficjalne informacje
Wołodymyr Zełenski / fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Jak informuje Politico, wśród komisarzy UE istnieje "świadomość poświęceń ponoszonych przez Ukraińców i przekonanie, że należy wysłać wyraźny sygnał do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, że stracił on jakąkolwiek szansę na odzyskanie Ukrainy w jego rzekomej strefie wpływów".

Uznanie Ukrainy za kraj kandydujący wymaga jednomyślnej zgody 27 szefów państw i rządów w Radzie Europejskiej. Kwestia ta będzie jednym z tematów rozmów na najbliższym szczycie unijnych przywódców, który jest zaplanowany na 23-24 czerwca. Według informacji Politico co najmniej trzy kraje są przeciwne.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińska dziennikarka poprosiła „Lewego” o pomoc. Piękny gest polskiego napastnika

Von der Leyen spotkała się z ZełenskimPrzypomnijmy, że szefowa KE Ursula von der Leyen odwiedziła w sobotę Kijów, gdzie spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim wniosku Ukrainy o przyjęcie do UE.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski polityk wściekły po słowach Sikorskiego. „Te kraje przestaną istnieć”

– Wypracowanie w Radzie Europejskiej wspólnego stanowiska, które odzwierciedli skalę tej historycznej decyzji, będzie wyzwaniem. Mam nadzieję, że za 20 lat, kiedy spojrzymy wstecz, będziemy mogli powiedzieć, że postąpiliśmy słusznie. Ukraina osiągnęła wiele w ciągu ostatnich 10 lat i nadal wiele pozostaje do zrobienia. Nasza opinia dokładnie to odzwierciedli. Droga do UE jest dobrze znana. Jest oparta na dokonaniach – powiedziała dziennikarzom przewodnicząca KE podczas powrotu z wizyty.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe