Europoseł Szydło bije na alarm ws. decyzji komisji PE. „To wizja niewykonalna. PE dąży do ogólnoeuropejskiej katastrofy”

Komisja Europejska (KE) przyjęła projekt tzw. taksonomii, według którego gaz ziemny oraz energia nuklearna mają do odegrania kluczową rolę w unijnej transformacji energetycznej, polegającej przede wszystkim na odchodzeniu od elektrowni węglowych.
Europoseł Beata Szydło Europoseł Szydło bije na alarm ws. decyzji komisji PE. „To wizja niewykonalna. PE dąży do ogólnoeuropejskiej katastrofy”
Europoseł Beata Szydło / Flickr / Kancelaria Premiera / domena publiczna

Według projektu tzw. taksonomii inwestycje w energię nuklearną oraz pochodzącą ze spalania gazu mogłyby uzyskać wsparcie w postaci unijnych dotacji, dzięki czemu kraje dokonujące transformacji energetycznej nie musiałyby ponosić całości związanych z nią kosztów.

Jednakże decyzją komisji Parlamentu Europejskiego (PE) korzystne dla Polski zapisy zostały wykreślone z taksonomii. O sprawie ostrzega m.in. była premier Polski, obecnie europoseł Beata Szydło.

Komisje PE przegłosowały dziś, aby UE nie wspierała nowych inwestycji w infrastrukturę gazową i atomową. Europosłowie chcą, żeby mieszkańcy UE korzystali wyłącznie z OZE. Jest to wizja niewykonalna ze względów technicznych i finansowych. PE dąży do ogólnoeuropejskiej katastrofy

– alarmuje w mediach społecznościowych.

Chodzi o Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) oraz Komisję Gospodarczą i Monetarną (ECON). 

W podobnym tonie do byłej premier wypowiedział się europoseł Bogdan Rzońca.

Właśnie przed chwilą, głosami Zielonych i Socjalistów, Komisje ENVI I ECON zadecydowały, że z Taksonomii wyrzucone będzie finansowanie energetyki jądrowej i inwestycji gazowych

– wyjaśnia eurodeputowany.

Jeśli PE zatwierdzi to w lipcu to UE na jesień będzie miała kolor buntu społecznego i żółtych kamizelek [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– ostrzega.

CZYTAJ TEŻ: „Właśnie przed chwilą komisje ENVI I ECON [PE] zdecydowały, że z taksonomii wyrzucona będzie energetyka jądrowa i gazowa”

CZYTAJ TEŻ: Europoseł chce zakazać sprzedaży aut spalinowych. Sam jeździ samochodem wartym kilkaset tysięcy

 

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe