Polityka klimatyczna: Ten kraj chce wprowadzić podatek od gazu emitowanego przez... krowy i owce. Zapłacą hodowcy

Nowozelandzki minister ds. klimatu ogłosił kontrowersyjny program, który ma zmniejszyć ilość emitowanych przez kraj gazów cieplarnianych. Wprowadzenie postulowanych przez polityka rozwiązań uderzy przede wszystkim w krajową hodowlę krów i owiec.
 Polityka klimatyczna: Ten kraj chce wprowadzić podatek od gazu emitowanego przez... krowy i owce. Zapłacą hodowcy
/ pxfuel.com

Nowozelandzki minister ds. klimatu James Shaw ogłosił wprowadzenie kolejnego planu redukcji poziomu emisji gazów cieplarnianych przez rolnictwo. Planuje w 2025 roku wprowadzić specjalny podatek od... metanu emitowanego przez krowy i owce. Dotychczas żaden kraj nie zdecydował się na implementację tak kontrowersyjnego rozwiązania.

Podatek mieliby zapłacić hodowcy zwierząt.

– Nie ma wątpliwości, że musimy zmniejszyć ilość metanu emitowanego do atmosfery.

– twierdzi minister.

Rolnictwo w gospodarce Nowej Zelandii

Hodowla zwierząt odgrywa ważną rolę w gospodarce Nowej Zelandii – jak podaje portal swiatoze.pl, krów i owiec jest tam ponad 7 razy więcej niż ludzi.

Według portalu, naukowcy wyliczyli, że jedna krowa jest w stanie wyemitować rocznie...100kg metanu. Portal nie wymienia owych naukowców z nazwiska. Twierdzi jednak, że pozycja, jaką rolnictwo zajmuje w gospodarce Nowej Zelandii, sprawia, że ten dział gospodarki (przede wszystkim zwierzęta hodowlane) ma emitować blisko połowę gazów cieplarnianych wytwarzanych w kraju.

CZYTAJ TEŻ: [WIDEO] Minister Ziobro chce się założyć z premierem o... butelkę śliwowicy łąckiej. Zaskakujące słowa ministra

CZYTAJ TEŻ: [WIDEO] Żukowska u red. Mazurka krytykuje głosowanie własnych partyjnych kolegów? "To jest głupi punkt widzenia"

Jednym z rozwiązań mających zmniejszyć ilość emitowanego przez krowy metanu jest dodawanie do paszy krasnorostów, czyli czerwonych glonów. Mają one zmniejszać wysokość emisji nawet o 82%.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe