„Rosja krwawi milionerami”. Eksperci zapowiadają poważną zapaść gospodarczą kraju

Federację Rosyjską czeka zapaść gospodarcza. Z kraju wyjedzie w tym roku ok. 15 tys. milionerów – prognozuje firma z branży przeprowadzek międzynarodowych Henley & Partners.
Władimir Putin „Rosja krwawi milionerami”. Eksperci zapowiadają poważną zapaść gospodarczą kraju
Władimir Putin / Flickr / Palácio do Planalto / CC BY 2.0

Henley & Partners oferuje usługi związane z międzynarodowymi przeprowadzkami. Z jej usług często korzystają zamożni klienci, przez co firma dysponuje danymi na temat kierunku migracji milionerów. 

Według jej informacji rok 2022 okazuje się być opłakanym w skutkach dla Rosji – tego roku kraj opuści aż trzy razy więcej milionerów niż w roku 2019. W raporcie firma podkreśla, że ten exodus bogaczy poskutkuje obniżeniem ich liczby o 15 procent.

Prognoza korzysta z danych firmy New World Wealth. Kierownik jej działu analiz Andrew Amoils podkreśla, że Rosja „krwawi milionerami”. Według analityka odpływ milionerów z danego kraju świadczy z reguły o nadchodzącej zapaści gospodarczej.

Rosja a sankcje

W rozmowie z Politico wiceminister rozwoju Ukrainy Taras Kaczka zaznacza, że sankcje nałożone na Rosję nie okazały się tak dotkliwe, jak oczekiwano. 

– Rosja wydaje się bardziej odporna na sankcje, niż początkowo szacowaliśmy. Początkowo zakładano, że wpływ sankcji będzie bardziej widoczny

– ubolewa polityk.

Podkreśla, że szczególne miejsce w rosyjskiej gospodarce odgrywa eksport surowców energetycznych, przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego.

– Musimy zrezygnować z ropy i ostatecznie gazu: to są towary, które generują bezpośrednie przychody do rosyjskiego budżetu

– tłumaczy wiceminister.

CZYTAJ TEŻ: Pomysł jest bardzo dobry, jeśli Amerykanie pomogą”. Polska hubem przeładunkowym dla zboża z Ukrainy

CZYTAJ TEŻ: Macron, Scholz i Draghi dotarli do Kijowa. Opublikowano nagranie [WIDEO]

Wynika to z faktu, że największe rosyjskie koncerny eksportujące surowce należą w znacznej części do kremlowskiego skarbu państwa.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe