[Najnowszy sondaż] PiS i PO w dół; rośnie liczba niezdecydowanych wyborców

Dwa największe ugrupowania w Polsce tracą poparcie – wynika z najnowszego sondażu pracowni IBRiS przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej”.
  [Najnowszy sondaż] PiS i PO w dół; rośnie liczba niezdecydowanych wyborców
/ Pixabay.com

„Rzeczpospolita” podkreśla kontrast, jaki widzimy między sondażami majowymi a obecnymi – w maju prawie wszystkie partie odnotowały wzrost poparcia, a odsetek niezdecydowanych wyborców się skurczył.

Demobilizacja wśród wyborców

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica (PiS + Solidarna Polska) mogłaby liczyć na 34,5 proc. poparcia. To wynik słabszy o 2,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania.

Według „Rz” to głównie byli wyborcy PiS zasilili grupę niezdecydowanych.

Zasilają teraz szeregi wyborców niezdecydowanych, których w czerwcowym badaniu jest już ponad 12 proc., czyli więcej o 4,3 pkt

– czytamy.

Sytuacja dominującego ugrupowania koalicyjnego, czyli Koalicji Obywatelskiej, wcale nie prezentuje się korzystniej – ta siła może liczyć na poparcie rzędu 25,4 proc. Jej poparcie również spadło – w poprzednim badaniu odnotowała wynik lepszy o 1,4 pkt proc.

– Mamy w dwóch narożnikach politycznego ringu PiS i KO, czyli Donalda Tuska konfrontującego się z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim. Ich narracja, skupiająca się na tym, kto kłamie i kto jest za co odpowiedzialny, już się nie sprawdza. Przez ostatnie lata podkręcanie emocji dawało zwyżki nawet do 5 pkt proc. Ale to się teraz wyborcom trochę przejadło

– ocenia politolog Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej wypowiedź cytuje „Rzeczpospolita”.

Także Polska 2050 oraz Konfederacja odnotowały spadki poparcia. Oba ugrupowania straciły kolejno 0,2 pkt proc. oraz 0,4 pkt proc. Według sondażu IBRiS ugrupowanie Szymona Hołowni może liczyć na 9,6 proc. ważnych głosów, zaś Konfederacja na 4,7 proc., co oznacza ponowne znalezienie się pod progiem wyborczym.

Poparcie dla Lewicy zadeklarowało 8,4 proc. respondentów. Jest to jedyne ugrupowanie, którego poparcie od poprzedniego sondażu stoi w miejscu.

Na wynik 5,5 proc. poparcia liczyć może PSL. Również to ugrupowanie straciło część poparcia – 0,2 pkt proc.

CZYTAJ TEŻ: Jarosław Kaczyński podał się do dymisji. Wiadomo, kto go zastąpi

CZYTAJ TEŻ: Jarosław Kaczyński podał się do dymisji. Ryszard Terlecki zabiera głos

Zdaniem analityków cytowanych przez gazetę odsetek niezdecydowanych wynoszący blisko 12 proc. oznacza, że obecna partyjna propaganda wbrew zamiarom nie działa mobilizująco na elektoraty, a wręcz przeciwnie.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe