Decyzja Sądu Najwyższego USA ws. aborcji. Jest reakcja Macrona

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji. Do całej sprawy odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Francji Emmanuel Macron.
Emmanuel Macron Decyzja Sądu Najwyższego USA ws. aborcji. Jest reakcja Macrona
Emmanuel Macron / fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Sąd Najwyższy USA orzekł w piątek, że amerykańska konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, a sprawa regulacji aborcji leży w gestii władz stanowych. Sąd odwrócił tym samym dotychczasowy stan prawny obowiązujący od 1973 roku i precedensowej decyzji w sprawie Roe przeciwko Wade.

W długo oczekiwanej opinii SN postanowił, że „konstytucja nie przyznaje prawa do aborcji”, a wyroki w precedensowych sprawach Roe kontra Wade i Casey kontra Planned Parenthood zostają uchylone. Wyroki te ustanowiły konstytucyjne prawo do aborcji dokonywanych w początkowym okresie ciąży przed uzyskaniem przez płód stanu przeżywalności.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd Najwyższy USA zniósł konstytucyjne prawo do aborcji

Macron zabiera głos

Do decyzji amerykańskiego Sądu Najwyższego odniósł się w mediach społecznościowych prezydent Francji Emmanuel Macron, który stwierdził, że aborcja jest „fundamentalnym prawem wszystkich kobiet”.

CZYTAJ TAKŻE: Sąd Najwyższy USA obalił aborcyjny precedens Roe vs. Wade. Żałoba w Planned Parenthood

„[To prawo – przyp. red.] Musi być chronione. Chcę wyrazić swoją solidarność z kobietami, których wolności są podważane przez Sąd Najwyższy USA” – dodał.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe