Putin zaproszony na szczyt G20. A Zełenski? Ławrow: „Będzie sobie chodził gdzieś z boku”

Pomimo krwawej rosyjskiej inwazji na Ukrainę prezydent Federacji Rosyjskiej pojawi się jak gdyby nigdy nic na szczycie G20 w Indonezji. Przedstawiciele jego administracji już wykorzystują tę sytuację w celu umniejszenia roli Wołodymyra Zełenskiego, który również jest zaproszony. Możliwe, że obydwaj wystąpią zdalnie.
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow Putin zaproszony na szczyt G20. A Zełenski? Ławrow: „Będzie sobie chodził gdzieś z boku”
Szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow / PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT

Możliwe, że niektórzy liderzy państw Zachodu zbojkotują Szczyt, ale przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie udzielonym w niedzielę wieczorem w programie „heute journal” dla niemieckiej telewizji publicznej ZDF opowiedziała się przeciwko bojkotowi jesiennego szczytu G20, nawet jeśli w spotkaniu miałby wziąć udział prezydent Rosji Władimir Putin.

Szef dyplomacji Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow odniósł się do ewentualnego udziału prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w szczycie G20, czyli grupy złożonej z Unii Europejskiej i 19 najważniejszych gospodarek świata. Tegorocznym gospodarzem spotkania będzie Indonezja, a szczyt odbędzie się w stolicy kraju, Bali.

– Niewiele nas będzie interesować, czy on będzie chodził sobie gdzieś tam z boku podczas szczytu, czy nie będzie

– mówił Ławrow podczas konferencji prasowej.

„Oni są obsesyjni i natrętni”

– Teraz bez Zełenskiego nie można się nigdzie obejść. Oni [władze w Kijowie – przyp. red.] są obsesyjni i natrętni

– ocenia dyplomata.

– Najwyraźniej w przerwach między otrzymywaniem instrukcji z Waszyngtonu chętnie wygłasza łzawe przemówienia, niezależnie od formatu

– dodaje.

– Zełenski chętnie wystąpi na każdym forum, ale Rosji jest obojętne, czy weźmie on udział w nadchodzącym szczycie G20 w Indonezji, czy nie

– mówi Ławrow.

CZYTAJ TEŻ: Białoruś otrzyma Iskandery z głowicami atomowymi? Kreml zabiera głos

CZYTAJ TEŻ: Porozumienie Turcji z Finlandią i Szwecją. Stoltenberg zabiera głos

Jak zapewnił Rosjanin, Moskwa podczas szczytu nie ma zamiaru zajmować się „propagandą i ideologią”, zamiast tego woli rozmawiać o „ważnych sprawach”.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe