Kiedy koniec podwyżek stóp? Jest prognoza

Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) opublikowali prognozę, która wskazuje, jakie decyzje ws. wysokości stóp procentowych może w najbliższym czasie podjąć Rada Polityki Pieniężnej (RPP).
Prezes NBP Adam Glapiński Kiedy koniec podwyżek stóp? Jest prognoza
Prezes NBP Adam Glapiński / gov.pl

– Narodowy Bank Polski może w lipcu po raz ostatni w tym cyklu podnieść stopy procentowe do 6,5 proc.

– pisze PIE w swojej prognozie cytowanej przez portal money.pl.

Jak podkreśla portal, w początkowym okresie czerwca RPP zadecydowała o podniesieniu stóp do poziomu 6 proc., którego Polacy ostatni raz doświadczyli w 2008 roku, kiedy wybuchł globalny kryzys na rynkach finansowych.

– Prognozujemy, że inflacja będzie przekraczać 10 proc. przynajmniej do maja przyszłego roku i w takich warunkach nie spodziewamy się dyskusji o zmianie stóp. Równolegle wraz z początkiem II kwartału rozpocznie się dyskusja o obniżkach. Spodziewamy się, że RPP zacznie obniżać stopy procentowe w III kwartale 2023 r., a cykl będzie kontynuowany do 2024 r. Docelowa wysokość za dwa lata będzie istotnie wyższa niż rok przed pandemią

– przewiduje Instytut.

Recesja na horyzoncie?

Zdaniem analityków PKO BP tak restrykcyjna polityka pieniężna jest zapowiedzią recesji, która miałaby rozpocząć się w trzecim kwartale roku 2022 i potrwać do pierwszego kwartału 2023 r.

– Szybka i duża skala podwyżek może prowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego. W szczególności mogą to odczuć gospodarstwa domowe, które częściej niż dekadę temu korzystają z kredytów mieszkaniowych

– tłumaczą.

CZYTAJ TEŻ: Prezes Orlen o przejęciu Lotosu i PGNiG. Wskazał termin

CZYTAJ TEŻ: Szczyt G7 zakończony. Oto najważniejsze postanowienia


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe