Szczyt G7 zakończony. Oto najważniejsze postanowienia

Obrady rozpoczął temat najpilniejszy, czyli wojna na Ukrainie. Kraje G7 zadeklarował zapewnienie Ukrainie pomocy o łącznej wartości 27,9 mld euro. Politycy poruszyli również temat odbudowy kraju, a kanclerz Olaf Scholz, który przedstawił pomysł powołania w tym celu międzynarodowej komisji, porównał przedsięwzięcie do planu Marshalla.
Sankcje na Kreml
Kraje uczestniczące w szczycie zgodziły się w kwestii „utrzymania i zintensyfikowania presji ekonomicznej i politycznej na reżim prezydenta Putina”. Wśród zaplanowanych sankcji znalazły się kolejne ograniczenia w dostępie rosyjskiej zbrojeniówki do zachodnich technologii. Grupa jako całość nie znalazła dotychczas porozumienia ws. ewentualnego zakazu importu złota z Federacji Rosyjskiej. Postulat wymaga jeszcze dalszych dyskusji w ramach Unii Europejskiej (UE).
G7 przekaże dodatkowe 4,5 mld dolarów na walkę z głodem, która staje się zadaniem pilniejszym z racji utrudnień w eksporcie ukraińskiego zboża, które dotychczas pokrywało znaczną część zapotrzebowania krajów rozwijających się. Jak zauważą Deutsche Welle, łączna suma przeznaczona w tym roku na w/w przedsięwzięcie przekroczyła już 14 mld dolarów.
Odpowiedź na ekspansję Chin?
Przywódcy postanowili rzucić rękawicę Chinom i zawalczyć z nimi o prymat w krajach rozwijających się. Rosnąca ilość chińskich wpływów zwłaszcza w Afryce skłoniła członków G7 do realizacji inwestycji infrastrukturalnych w krajach ubogich. UE do 2027 roku ma wygospodarować na wskazany cel aż 300 mld euro, Stany Zjednoczone – 200 mld dolarów, a Japonia 65 mld dolarów. Łączna wartość wsparcia sięga więc ok. 600 mld dolarów.
CZYTAJ TEŻ: „Błąd na historyczną skalę (…) szacunek ustąpił rozgoryczeniu”. Niemiecki dziennik ostro podsumowuje Merkel
CZYTAJ TEŻ: Szczyt NATO: Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Bidenem i kanclerzem Scholzem
Grupa skrytykowała także Chiny za stosowanie pracy przymusowej wobec mieszkańców prowincji Tybet oraz Xinjiang