Premier Ukrainy przedstawił mapę odbudowy. Polska będzie odbudowywać... Donieck?

– Planujemy osiągnąć cud gospodarczy w trakcie i po zakończeniu wojny z Rosją; agresor musi zapłacić za niesprowokowany atak – powiedział we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal. Przedstawił także mapę.
Denys Szmyhal Premier Ukrainy przedstawił mapę odbudowy. Polska będzie odbudowywać... Donieck?
Denys Szmyhal / fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DELLA VALLE / FDFA / HANDOUT

Przedstawiciele ponad 40 krajów oraz licznych organizacji międzynarodowych, takich jak Europejski Bank Inwestycyjny i Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), podpisali Deklarację z Lugano. Sygnatariusze sformułowali w niej "Zasady z Lugano", by kierować działaniami na rzecz odbudowy, która według władz w Kijowie może kosztować nawet 750 mld dolarów.

Zasady te obejmują partnerstwo między Ukrainą a jej międzynarodowymi sojusznikami oraz koncentrację na reformach wewnętrznych.

Przejrzystość, odpowiedzialność i poszanowanie prawa to kolejna z zasad, obok demokratycznego udziału w odbudowie całego społeczeństwa ukraińskiego.

Podkreślono, że Kijów musi poczynić postępy w dziedzinach takich jak rządy prawa, ograniczenie wpływu oligarchów i zwalczanie korupcji.

Premier Ukrainy przedstawił mapę

Na zakończenie konferencji w Lugano głos zabrał szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal, który podkreślił, że Ukraina planuje „osiągnąć cud gospodarczy w trakcie i po zakończeniu wojny z Rosją”.

– W 2024 roku ta konferencja powinna być poświęcona nie tyle odbudowie Ukrainy, co reformie i integracji europejskiej – zaznaczył. Powtórzył również, że głównym źródłem finansowania powojennej odbudowy Ukrainy powinny być środki skonfiskowane Rosji i rosyjskim oligarchom.

Szmyhal przedstawił także trzyetapowy plan odbudowy Ukrainy. Pierwszy odpowiadałby za najpilniejsze potrzeby i obejmował prace, które mogą zostać wykonane, nawet jeżeli wojna będzie trwać. Drugi to „szybka odbudowa”, a po niej miałaby być zrealizowana długofalowa faza odbudowy.

Ukraiński premier zadeklarował, że Polska wraz z Włochami mogłaby odegrać kluczową rolę w odbudowie obwodu donieckiego - najbardziej zaludnionego obwodu Ukrainy.

Choć niektórzy twierdzą, że Polsce przypadł bardzo wymagający obszar, który da firmom bardzo duże możliwości i wyzwania, gdyż obwód doniecki to najgęściej zaludniony obszar Ukrainy, to trudno nie zauważyć, że Polska być może w ogóle nie będzie miała co odbudowywać. Donieck został w praktyce utracony przez Ukrainę już w 2014 roku i jest obecnie pod kontrolą tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, zależnego od Rosjan samozwańczego tworu, który uznawany jest tylko przez Rosję i Białoruś. 

Czytaj więcej: Były senator PO: "Przyznanie Polsce przez Ukrainę Doniecka brzmi mocno humorystycznie"

 

Według ukraińskich wyliczeń zamrożono 300-500 mld dolarów rosyjskiego majątku, a koszty odbudowy Ukrainy ocenił na 750 mld dolarów.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos Wiadomości
Po awansie na mundialu w Katarze. Trener Czesław Michniewicz zabiera głos

"Awans w pełni zasłużony, ale nerwy były ogromne" - przyznał trener piłkarskiej reprezentacji Polski Czesław Michniewicz po porażce z Argentyną 0:2 w mistrzostwach świata. Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce w grupie i zakwalifikowali się do 1/8 finału dzięki lepszemu bilansowi bramek niż Meksyk.

Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego Wiadomości
Urzędnik warszawskiego ratusza zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie zatrzymanego

Michał D. szef Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza został zatrzymany w środę przez CBA na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze Wiadomości
Polska przegrywa z Argentyną. Ale gramy dalej na mundialu w Katarze

Polska przegrała z Argentyną w trzecim meczu mistrzostw świata piłki nożnej w Katarze. Mimo porażki Biało-Czerwoni zagrają w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata.

Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz? Wiadomości
Warszawski urzędnik zatrzymany przez CBA. Co na to ratusz?

Władze Warszawy odmówiły komentarza ws. zatrzymania przez CBA szefa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Michała D.

Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę Wiadomości
Dramat Biało-Czerwonych tuż po gwizdku. Argentyna strzela bramkę

Polska przegrywa z Argentyną 0:1 w 46. minucie meczu piłkarskich mistrzostw świata. Bramkę zdobył Alexis Mac Allister.

Bandyto, stój. To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO] Wiadomości
"Bandyto, stój." To jest nagranie z kolizji Jerzego S.? [WIDEO]

Aktor Jerzy S. usłyszał we wtorek zarzut prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie prok. Janusz Hnatko. Tymczasem "Fakt" opublikował film, który jak twierdzi obrazuje wspomnianą kolizję.

Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi Wiadomości
Wojciech Szczęsny obronił rzut karny. Strzelał Leo Messi

W 39. minucie Wojciech Szczęsny obronił rzut karny wykonywany przez Lionela Messiego w meczu z Argentyną w piłkarskich mistrzostwach świata.

Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie Wiadomości
Znany poseł odchodzi z Polska 2050. Jest oświadczenie

„Rozstaję się z partią Polska 2050. Po długich rozmowach z jej liderami uznaliśmy, że tak będzie najlepiej zarówno dla organizacji, jak i dla mnie” — poinformował Wojciech Maksymowicz.

Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie Wiadomości
Afera w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton wydali oświadczenie

Zawrzało wokół Pałacu Bukingham. Wszystko za sprawą oskarżeń wobec jednego z członków czołowego zespołu króla Karola III. Brytyjskie media pisały o „aferze”. W sieci pojawiło się stanowisko księcia Williama i Kate Middleton.

„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek Wiadomości
„Dzień Dobry TVN otwórzcie oczy”. Burza po występie Małgorzaty Rozenek

Za nami kolejny występ Małgorzaty Rozenek w roli prowadzącej „Dzień dobry TVN”. W sieci po raz kolejny rozpętała się burza. Widzowie nie kryją oburzenia.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe