Andrij Melnyk przerywa milczenie. Zwrócił się do Żydów

"Drodzy żydowscy przyjaciele (...) Każdy, kto mnie zna, wie: zawsze potępiałem Holocaust w najostrzejszych słowach!" - pisze na Twitterze ambasador Ukrainy Andrij Melnyk, odnosząc się do swojej haniebnej wypowiedzi dot. Stepana Bandery, która w Polsce i Izraelu wywołała prawdziwą burzę.
 Andrij Melnyk przerywa milczenie. Zwrócił się do Żydów
/ screen YT - WELT | screen Twitter

Haniebna wypowiedź Melnyka

W rozmowie opublikowanej w środę na kanale YouTube niemiecki dziennikarz Tilo Jung rozmawiał z ambasadorem Ukrainy w Niemczech Andrijem Melnykiem m.in. o jego stosunku do Stepana Bandery, przywódcy jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia, jest odpowiedzialna za prowadzone w latach 1943-1944 czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Na uwagę, że w latach 1943-44 Ukraińcy „dokonywali masakr na Polakach” Melnyk odpowiedział:

– Tak, i podobne masakry dokonywane były przez Polaków na Ukraińcach, dziesiątki tysięcy. Trwała wojna. (...) Nie ma dowodów na to, że oddziały Bandery wymordowały setki tysięcy Żydów. Bandera nie był w to zaangażowany. (...) Gdyby był zbrodniarzem wojennym, byłby sądzony po wojnie przez trybunał w Norymberdze, ale nic takiego się nie zdarzyło – mówił także Melnyk.

– Nie chodzi o to, czy Bandera zabijał Żydów osobiście. Ale są dowody, że robili to jego ludzie – podkreślał dziennikarz. 

– Nie ma żadnych dowodów na to. I dlatego nie będę się od tego [swoich poglądów – przyp. red.] odcinać – przekonywał Melnyk.

Ostra reakcja Ambasady Izraela

Do wypowiedzi Andrija Melnyka odniosła się ambasada Izraela w Berlinie.

„Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi” – napisano w oświadczeniu opublikowanym przez izraelską placówkę dyplomatyczną w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej: Izrael reaguje na skandaliczną wypowiedź ukraińskiego ambasadora o Banderze. Padły mocne słowa

Melnyk kaja się, ale... nie wobec Polaków

"Drodzy żydowscy przyjaciele, drodzy żydowscy współobywatele, ZDECYDOWANIE odrzucam te absurdalne oskarżenia! Każdy, kto mnie zna, wie: zawsze potępiałem #Holocaust w najostrzejszych słowach! Nazistowska zbrodnia Szoah jest powszechną izraelsko-ukraińską tragedią" - napisał Melnyk na Twitterze. 

"Holokaust był i pozostaje śmiertelnym ciosem w serce i duszę każdego Ukraińca!" - dodał w kolejnym wpisie.

Wielu komentatorów zwróciło uwagę na fakt, że Melnyk kajał się za swoją wypowiedź wobec Żydów, natomiast w ogóle nie wspomniał o Polakach.

"Ostra reakcja Izraela spowodowała, że amb. Melnyk musi się gęsto tłumaczyć. Wobec Polaków nie musi" - gorzko podsumował historyk prof. Żerko.

 

 


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe